Венецуела би могла да мутира у још једно поприште америчко-кинеских сукоба
САД и Кина су заузеле супротне стране по питању кризе у Венецуели. Бивши независни експерт за УН Алфред де Зајас и кинески академик Ђинг Шиху изнели су своје ставове по питању односа Пекинга и Каракаса, објашњавајући зашто самопроглашени привремени председник Хуан Гваидо нема никаквог легитимитета.
Више о главним разлозима због којих Запад покушава да сруши Венецуелу можете прочитати кликом ОВДЕ.
- Венецуела би могла засиста да мутира у још једно поље сукоба САД и Кине - рекао је Алфред де Зајас, амерички адвокат, писац, историчар и бивши независни УН експерт за промоцију демократије и правичног међународног поретка. Он је додао да не верује да ће САД имати користи у оквирима трговинског рата са Кином.
Пратећи покушај венецуеланске опозиције да преотме власт проглашавањем Хуана Гваида за привременог председника, САД, које су поменутог признале као самопроглашеног лидера, увеле су једностране санкције венецуеланској државној компанији ПДВСА 28. јануара, планирајући да блокирају 7 милијарди средстава ове компаније.
У одговору Кина је искритиковала потез Вашингтона - Ми се противимо једностраним санкцијама - истакао је кинески министар спољњих послова, додајући да ће Кина наставити своје кооперације са Каракасом.
У децембру 2018. Ројтерс је известио да је ПДВСА, помоћница Венецуеланске нафтне компаније ЦВП и Кинеске националне нафтне корпорације ЦНПЦ удвостручила своју продукцију током протеклих седам месеци и требало је да "успори слободни пад венецуеланског учинка". Обе поменуте компаније су одржале ову сарадњу започету 2006.
Према Зајасу, ПДСВА би требало да "започне вишеструке правне акције како би заштитила компанију." Он је признао да би то били тешко с обзиром на то да "амерички судови нису неутрални и неће с наклоношћу разматрати ниједан судски спор инициран од стране Венецуеле."
- Санкције од стране Вашингтона су биле нелегалне од самог почетка - рекао је Зајас. - Наравно, уколико Мадуро буде срушен и Гваидо преузме власт - санкције ће бити подигнуте. Гваидо ће пратити америчке инструкције.
Историчар се сећа да "од 1999. САД су покушавале да угуше венецуеланску владу, и у 2002. су учествовале у државном удару усмереном против Чавеза."
- Циљ санкција и финансијске блокаде је да изазове такво расуло у држави које би венецуелански народ окренуло против Мадура - САД су се кладиле на народни преврат како би смениле Мадура. Пошто то није успело, оне су финансирале опозицију и охрабриле их на парламентарни цоуп д'етат - објаснио је.
Правник је објаснио да, према уставу државе Венецуеле, уколико Мадуро не може да извршава своје дужности председника, у том случају заменик председника преузима поменуте дужности, а не народна скупштина.
- Готово је комично самопрогласити се за председника - истакао је. - Гваидо нема никаквог легитимитета и његов поступак представља вишеструко кршење међународног обичајног права и слом је међународног морала када земље попут САД, УК и Канаде признају шарлатана.
Међутим, Зајас верује да у овом тренутку "Мадурова влада готово да нема избора него да прихвати илегалне и нелегитимне захтеве за новим изборима."
Према њему, "вероватно око 7 или 8 милиона верних "чавезиста" ће поново изабрати (Мадура) за предесдника." Међутим, - опозиција рачуна на последице економске уцене и мрцварења венецуеланског народа са већ готово 20 година економског рата, саботаже и изазване инфлације. - објашњава историчар.
Професор Ђинг Шиху, управник Центра за латино-америчке студије на Универзитету у Шангају, објаснио је зашто је Пекинг пружио своју подршку Мадуру: - Кина подржава свакога кога је народ изабрао. Тако да Кина подржава Мадура.
Он је признао да Кина има економске и пословне интересе у Венецуели, предвиђајући да ће сарадња између Кине и Венецуеле наставити да напредује без обзира на то ко је на власти.
Центар за стратегију и међународне студије у Вашингтону је проценио да је током протекле декаде Венецуела примила 62 милијарде од НР Кине, што чини 53 одсто укупног новца које је Пекинг издао Јужној Америци у виду позајмица.
Према Шихуу, уопште није изненађујуће што Вашингтон задире у одлуку Кине да подржава легитимног председника Венецуеле.
Коментаришући недавну изјаву Мајка Помпеа да се Пекинг супротставља демократији у Венецуели јер и сама Кина има "проблема са демократијом", професор је истакао - Помпео може да говори шта год хоће.
Договарају ПАКАО за Венецуелу: Трамп разговарао са узурпатором Гуаидом
- САД желе да критикују Кину кад год им се укаже прилика - истакао је академик. - То што се дешава у Венецуели је ... облик мешања у суверену државу, акт политике силе и хегемоније. Уколико су САД најбољи узор демократије, зашто се онда мешају у домаћа посла других држава. То се противи праву Уједињених нација.
Ипак, он је изразио самопоздање у то да криза у Венецуели неће утицати на текуће преговоре између Пекинга и Вашингтона, објашњавајући да су то две одвојене ствари.
Кинески академик верује да би САД могле да схвате да кинески однос са Венецуелом није усмерен ни против једне треће стране. - Оваква врста сарадње није усмерена против САД - истакао је.
Војни дезертери у Колумбији планирају ПРЕВРАТ у Венецуели
Шиху цени да Венецуела неће постати "Сирија западне хемисфере" без обзира на растући притисак против венецуеланског председника.
- У случају Сирије, спољашње силе, укључујући САД, слале су оружје опозицији. У случају Венецуеле, за сада, срећом, опозиција нема оружија. Али ко зна да ли ће неко обскрбити венецуеланску опозицију оружјем - закључио је.
Више о главним разлозима због којих Запад покушава да сруши Венецуелу можете прочитати кликом ОВДЕ.