ОВО ЈЕ ПРАВА ПРАВЦАТА ПЉАЧКА! Западни банкари УКРАЛИ ВИШЕ ОД 30 ТОНА ЗЛАТА Венецуели, УЗУРПАТОР ПОДРЖАО колонизаторски потез
Велика Британија је одбила правичан захтев Венецуеле да врати 1,2 милијарде долара у злату које се чувају у Уједињеном Краљевству. Самопроглашени "председник" Хуан Гваидо свесрдно је подржао овај колонизаторски потез.
Банка Енглеске је блокирала правичне покушаје Венецуеле да поврати 1,2 милијарде долара у злату које се чувају у националним страним резервама, пише Раша Тудеј.
Званичници у Каракасу већ недељама покушавају да повуку злато, и путовали су у Лондон средином децембра како би тражили приступ националним резервама.
С обзиром на то да су Мајк Помпео, државни секретар САД, и Џон Болтон, саветник Доналда Трампа за националну безбедност, убедили своје британске партнере у злочину да замрзну средства Венецуеле, преговори су били безуспешни.
По неким проценама, Венецуела држи више од 8 милијарди у страним резервама. Према ранијим извештајима, вредност венецуеланског злата које се чува у Банци Енглеске се удвостручила протеклих месеци, остварујући пораст са 14 на 31 тону.
Извештаји указују на то да се јужноамеричка нација у прошлости већ суочавала са проблемима при повлачењу сопственог злата из Банке Енглеске. Банкари у Великој Британији су наводно изузетно забринути због могућности да би венецуелански званичници продали злато ради личне материјалне добити, па су решили да задрже огромно богатство једне суверене земље у својим трезорима, где ће га разграбити ако ствари у Венецуели.
Упркос чињеници да прича није потврђена, наводни потез Британске банке је убрзо похваљен од стране самопроглашеног узурпатора Венецуеле Хуана Гваида.
- Процес заштите венецуеланских средстава је отпочео - написао је на Твитеру Хуан Гваидо. Под заштитом он наравно мисли на пљачку сопствене земље коју ће он свесрдно подржати, пошто са Венецуелом и Венецуеланцима нема ништа заједничко.
Иако британски званичници заједно са Гваидом инсистирају на томе да је овакав потез у интересу народа Венецуеле, намеће се питање других мотива који могу стајати иза овакве одлуке, посебно ако се узму у обзир лобирања Помпеа и Болтона.
Независни експерт за економију и финансије Ронан Менли наводи у свом тексту да се с обзиром на то да нема никаквих логистичких, регулативних нити било каквих сличних сметњи или препрека за испоруку поменутог злата, намеће закључак да је британска одлука чисто политичке природе.
Менли такође истиче да материјално богатство које је на поменути начин везано за златне резерве, не може да подлежи злоупотребама попут прања новца и других малверзација, као што то може бити случај са приходима који се похрањују у другачијем маниру.
С обзиром на то, поменута бојазан британских банкара од опасности да Мадуро злоупотребити поменуте резерве, на један или други начин, мора да наиђе на додатна питања.
Такође, још један од кључних аспеката оваквог потеза које Менли помиње је то што се изједначава са прекршајем задирања у приватност клијента банке. Самим тим, овакав прљави потез од стране Британаца повлачи са собом питања основа етике банкарског пословања.