ВИРУС КОРОНЕ МУТИРА: Колико је то опасно?
Убрзана вакцинација могла би довести до даљње мутације вируса
Корона вирус који изазива ковид-19 мутира док се преноси широм света, али ниједна од тренутно потврђених мутација изгледа да нема способност да убрза преношење вируса, тврде научници.
ПРВИ ВАКЦИНИСАНИ ДО КРАЈА ДЕЦЕМБРА: Означено и где ће почети вакцинација против короне
ИДЕНТИФИКОВАНА ПРИПАДНИЦА ЏИХАДСКОГ ПОКРЕТА: Полиција расветљава случај напада ножем у шопинг-центру у Швајцарској
ПРВО ЗАКУВАЛИ, САД БИ ДА МИРЕ: Руси су им само загрмели - "ЊЕТ!" (ВИДЕО)
У истраживању којим су обухваћени подаци о геномима вируса добијених од 46.723 људи оболелих од ковид-19 из 99 земаља истраживачи су идентификовали 12.706 мутација САРС-ЦоВ-2, како преноси Ројтерс.
Научници, међутим, истичу да су открили да ниједна од ових мутација не чини да се ковид-19 преноси брже.
Једна од ауторки студије Луци ван Дорп са Института за генетику при Лондонском универзитетском колеџу напомиње да треба наставити са праћењем нових мутација, посебно када се почне са вакцинацијом.
Франсоа Балу са Лондонског универзитетског колеџа који је такође учествовао у истраживању каже да за сада не постоји претња по ефикасност вакцине против ковид-19.
Он је ипак упозорио да би убрзано спровођење вакцинације могло да доведе до мутација вируса док покушава да нападне имуни систем.
Прелиминарни резултати студије објављени су на интернету у мају. Након рецензије, пун чланак објављен је у среду у часопису "Нејчр комјуникејшнс".
Познато да је вируси мутирају све време, а код неких се промене дешавају чешће, као што је, на пример, вирус грипа.
Већина мутација је неутрална, али неке могу деловати и позитивно и негативно на вирус, због чега неке могу да учине да вакцине против вируса буду неефикасне. Уколико се вируси мењају на овај начин, вакцине против њих морају константно да се мењају како би сачувале ефикасност.