ТРИ ВРСТЕ ВИРУСА СЕ МУЊЕВИТО ШИРЕ! Симптоми делују безазлено, али могућ је СМРТНИ исход - на ово посебно обратите пажњу (ВИДЕО)
Шире се невероватно брзо.
Три године након што је цео свет застао на неколико месеци због појаве смртоносног коронавируса, планета се суочава са новим, по мишљењу многих, опаснијим пошастима. Наиме, током претходних дана у неколико држава људи су масовно почели да обољевају од норовируса, марбург вируса и кандиде.
Најопаснији од њих свакако је Марбург који се тренутно шири афричким континентом.
ПАПА ФРАЊА ПОДНОСИ ОСТАВКУ? Провео ноћ у болници - откривено у ком је стању
ОПСАДНО СТАЊЕ НА СЕВЕРУ ИТАЛИЈЕ: Људи не смеју на улице, црни дим прекрио небо - званичници упозоравају на ЕКОЛОШКУ КАТАСТРОФУ?! (ВИДЕО)
"Годинама смо имали ПРОБЛЕМ СА СТЕРИЛИТЕТОМ, а онда смо одлучили да МОЈА СЕСТРА БУДЕ СУРОГАТ МАЈКА" Исповест шокирала многе, а посебно детаљ везан за супруга...
Према званичним информацијама, Марбург је један од најсмртоноснијих патогена познатих човеку. Како наводи Светска здравствена организација, зараза се проширила из руралних области у Екваторијалној Гвинеји на гушће насељена подручја и главна транспортна чворишта, повећавајући ризик од даљег преношења.
Има изузетно велику стопу смртности – од 25 до 90 одсто, а тренутно су регистрована четири случаја заразе у Бати, главном лучком граду у коме живи око 200.000 људи.
То што је вирус откривен баш у овом граду је изузетно опасно, јер је из њега полећу и у њега слећу међународни летови из суседних држава. Због тога суседни Габон и Камерун пажљиво прате ситуацију и у стању су приправности.
Када је реч о непотврђеним случајевима, њих је далеко више. Лекари страхују од тога да је седморо људи умрло од овог вируса претходног месеца, а званичници су избројали 29 вероватних случајева. Такође, пошаст се јавила у још једној афричкој држави Танзанији, у којој је до прошле недеље регистровано сам случајева, од којих је петоро мртвих.
Иначе, вирус датира из 1967. године, када су се појавили случајеви у три различита града – Београду, Франкфурту и Марбургу. Истовремене епидемије биле су укорењене у научним истраживањима која су укључивала зелене мајмуне увезене из Уганде у лабораторије у Марбургу.
Вирус има природног домаћина у специфичној врсти воћних слепих мишева који могу пренети болест на људе кроз њихов измет. Заправо, већина природних инфекција повезана је са уласком људи у руднике и пећине заражене слепим мишевима. Међу људима се преноси преко телесних течности и постељине заражене њима.
Први симптоми овог вируса су температура, бол у мишићима и јака главобоља. Када се стање погорша јављају се дијареја, мучнина и повраћање. На крају долази до смртног исхода.
Нововирус – опасан по децу
На другом крају света, у Сједињеним Државама, Великој Британији и Канади, јавља се још једна, потенцијално опасна зараза – нововирус.
Инфекција овим вирусом може изазвати тешко повраћање и дијареју који почињу изненада. Обично се шири храном или водом која је контаминирана током припреме или преко контаминираних површина. Норовируси се такође могу ширити блиским контактом са особом која има инфекцију. Дијареја, бол у стомаку и повраћање обично почињу 12 до 48 сати након излагања вирусу.
Симптоми норовируса обично трају један до три дана. Већина људи се потпуно опоравља без лечења. Међутим, неки људи – посебно мала деца, старији и људи са хроничним болестима – од повраћања и дијареје могу озбиљно дехидрирати, па им треба медицинска помоћ.
Такође, код неких људи ова инфекција може бити озбиљна, па чак и изазвати смрт.
Знаци упозорења дехидрације укључују умор, сува уста и грло, безвољност, вртоглавицу, смањено излучивање урина.
Кандида кобна по респираторне пацијенте
Америком се шири и инфекција смртоносне гљивице отпорне на лекове познате као Кандида аурис (Цандиде аурис). Центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) су саопштили да је до сада забележно 2.377 случајева инфекције. Поједини стручњаци наводе да је темпо ширења заразе сличан ширењу коронавируса током 2020. године.
Вирус је, како наводе тамошњиуздравствени стручњаци, дошао из иностранства и почео убрзано да се шири државом.
Иначе, установљено је да су они који се заразе овом гљивицом већ пију антибиотике и подвргнути су лечењу, што отежава идентификацију њихове инфекције. Такође, већина оболелих имуна на антибиотску терапију која им је преписана.
Први симптом је температура која не спада након узимања антибиотика и може довести до инфекција у другим деловима тела као што су срце и мозак. Посебно је опасна по пацијенте који болују од респираторних болести.