ВИСОКОРИЗИЧНА МИСИЈА НАСЕ: Пронађен начин да се на Марсу створи кисеоник?
У високоризичној мисији, којој ће бити потербно око пет година да се заврши, НАСА жели да спусти тим астронаута на Марс после 2030. године тако што ће направити кисеоник на црвеној планети, преноси CNN.
Да би одржали мисију функционалном, неће бити довољне залихе кисеоника које ће се понети са земље, али НАСА планира да реши проблем коришћењем МОКСИ система, експерименталног пројекта за прављење кисеоника на планети Марс.
ПАПА ФРАЊУ ОВДЕ НИКО НИЈЕ ОЧЕКИВАО: После отказане церемоније, НЕНАЈАВЉЕНО се појавио на овом месту (ФОТО)
ИЛЕГАЛНЕ ЗАБАВЕ У ИТАЛИЈИ: Младим Италијанима попустиле кочнице и страх од заразе
АМЕРИКАНЦИ СУ У ПАКТУ СА ВАНЗЕМАЉЦИМА?! Израелски генерал проговорио и оставио свет БЕЗ ТЕКСТА
Овај систем је у тест фази на роверу који је слетео на Марс у јулу.
Ровер садржи уређај који претвара угљен-диоксид, који сачињава 96 одсто атмосфере на црвеној планти, у кисеоник, додао је CNN.
У Марсовој атмосфери има свега 0,13 одсто кисеоника, у поређењу са 21 одсто, колико има у земљиној атмосфери.
МОКСИ прави кисеоник налик дрвећу - увлачи ваздух са Марса и електрохемијским процесом одваја два атома кисеоника од сваког молекула угљен-диоксида.
Научници са вашингтонског универзитета Сент Луис су рекли да су можда нашли другу технику која би могла да буде допуна МОКСИ систему.
Постоји могућност и да се смрзнута језера на Марсу искористе за прављење кисеоника, јер се верује да тамо има сланог раствора.
- Присуство сланог раствора је случајно, јер смањује тачку залеђивања воде. Идеја је да се узме слана вода и електролизује. Нашим процесом би се узела вода и делила на хидроген и кисеоник - рекао је Виџај Рамани, творац идеје са вашингтонског универзитета.