ЕКСТРЕМНИ ВРЕЛИ ТАЛАСИ СУ ВРЛО МОГУЋИ: "Канада је упозорење, људи ово неће преживети"
Професор са Универзитетског колеџа у Лондону Симон Левис упозорава да су екстремни врели таласи сада много вероватнији.
Климатска криза донела је лето са све опаснијим врућинама, навео је Левис у тексту "Канада је упозорење: Све више делова света ускоро ће постати превише топли за живот" који је објављен у британском Гардијану. Он је нагласио да се у појединим деловима планете стварају подручја на којима је због високе температуре немогуће преживети.
ПОЗНАТА ГЛУМИЦА ВРБОВАЛА ЖРТВЕ ЗА ТРГОВИНУ ЉУДИМА: Добила благу казну, јавност згрожена зверствима
ТИНЕЈЏЕР ИЗБОДЕН НА КУЋНОМ ПРАГУ: Убица покуцао на врата, па извадио нож! Комшије описале ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ
МАСКИРАНИ МАНИЈАК НАПАСТВОВАО ДЕВОЈЧИЦУ (12): Додиривао је усред бела дана, полиција покренула истрагу
Температуре су досегле шокантних 47,9 степени у Британској Колумбији у Канади и изазвале више од 100 смрти широм те земље и Северне Америке. Врели талас је током јуна у пет земаља Блиског Истока подигао температуру до 50 степени, а у Пакистану је 20 деце завршило на болничком лечењу због топлотног удара.
Додатно загревање због емисије гасова са ефектом стаклене баште значи да су такви екстремни таласи сада вероватнији и научници могу да израчунају повећање њихове вероватности.
Професор је као пример навео да је европски врели талас из 2019. године, који је усмртио 2.500 људи, био пет пута вероватнији тада него што би био пре глобалног загревања.
На већини места екстремни таласи топлоте ствараће проблеме, од поремећаја привреде до широко раширене смртности, посебно међу младима и старијима, истакао је Левис.
Он је упозорио да се на неким местима на Блиском Истоку и Азији појављује нешто заиста застрашујуће - стварају се подручја на којима је због високе температуре немогуће преживети.
Како је објаснио, иако људи могу преживети температуре и више од 50 степени кад је влага ниска, кад су и температуре и влага високи, ни знојење ни купање не могу помоћи како би се тело охладило.
- Важна је тзв. температура "влажне сијалице", коју показује термометар прекривен мокром крпом, а која мери температуру на којој долази до хлађења организма услед знојења или поливања водом. Људи не могу да преживе дуготрајно излагање температури "влажне сијалице" изнад 35 степени, јер не постоји начин да се тело охлади - ни у хладу, а ни с неограниченом водом - додао је.
Некада се сматрало да је температура "влажне сијалице" од 35 степени немогућа, али су научници прошле године известили да су поједина места у Персијском заливу и пакистанској долини реке Инд већ досегла тај праг, иако само на сат или два, и то само на малим површинама.
Како су због климатских промена температуре све више, предвиђа се да ће током деценија која долазе врућине и пратеће температуре на којима се не може преживети, дуже трајати и јављати се на већим подручјима и на новим местима, укључујући делове Африке и југоистока САД, навео је професор Левис.