"ВРЕМЕ ИСТИЧЕ" - ПАНИКА У ВАШИНГТОНУ: Министарка финансија упозорила: Судбина Америке виси о концу
Судбина америчке економије виси о концу, упозорила је министарка финансија Џенет Јелен и напоменула да "време истиче", преноси Политика
Америчка министарка финансија Џенет Јелен упозорила је данас да би неплаћање државног дуга вероватно оставило милионе Американаца без исплате прихода, што би потенцијално могло да изазове рецесију која би могла да уништи многа америчка радна места и предузећа.
НЕЗАПАМЋЕН УЖАС У ТЕКСАСУ! Дечак (12) хицима из пушке убио радника ресторана - пуцао док је имао метака (ФОТО)
УЖАС УСРЕД БЕЛА ДАНА! Возач мртав пијан оборио жену на бициклу, па наставио да је гази - појавио се УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМАК (ВИДЕО)
НЕОБИЧНА ПОЈАВА НА БАЛТИКУ! Мистериозни ПОТРЕСИ у близини Северног тока - ЕВО шта би могли да буду потенцијални узроци?
Она је током говора у Независној заједници банкара Америке оценила да ће економска и финансијска криза без преседана бити погоршана могућим поремећајима операција савезне владе, укључујући контролу ваздушног саобраћаја, спровођење закона, безбедност граница и националну одбрану и телекомуникационе системе, наводи Ројтерс.
- Веома је замисливо да ћемо видети слом бројних финансијских тржишта - са паником широм света која покреће позиве за маржу, и распродају - рекла је Јелен.
Она је у понедељак у обраћању Конгресу рекла да Трезор очекује да ће моћи да плати рачуне америчке владе само до 1. јуна без повећања лимита дуга, што је повећало притисак на републиканце у Конгресу и Белу кућу да постигну договор о лимиту задужења у наредним данима.
- Ако бисмо престали са отплатом, наша економија би се изненада нашла у економској и финансијској олуји без преседана - рекла је Јелен и додала да ће 66 милиона корисника социјалног осигурања и милиони ветерана и војних породица вероватно остати без исплата.
- Време истиче. Сваки дан када Конгрес не реагује, суочавамо се са повећаним економским трошковима који би могли да успоре америчку економију. Америчка економија виси о концу. Средства за живот милиона Американаца такође. Нема времена за губљење. Конгрес би требало да реши ограничење дуга што је пре могуће - рекла је Јелен.
Јелен је рекла да је криза из 2011. године, када су законодавци подигли лимит дуга непосредно пре него што је влада морала да престане са отплатом, показала озбиљне последице неправовремене реакције.
- Поверење потрошача је тада пало за преко 20 одсто, док је индекс акција S&P 500 пао за 17 одсто, а трошкови хипотека и кредита су порасли - рекла је Јелен.
Јелен је дала оптимистичну процену здравља америчких банака заједнице, напомињући да су многе пријавиле већи нето приход у 2022. него пре пандемије, иако су неке регионалне банке биле под повећаним притиском након пропасти две велике регионалне банке - Силицијумске долине банке и Сигнатуре Банка, преноси Танјуг