"ЗА КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ ОДГОВОРНИ ЉУДИ" Истраживања први пут показала ко и на који начин угрожава животну средину
Извештај ЕПА садржи податке десетина америчких агенција и показује штету коју су климатске промене већ проузроковале.
Америчка агенција за заштиту животне средине (ЕПА) објавила је извештај у коме је први пут навела да су за климатске промене бар једним делом одговорни људи.
ХИТАН САЗИВ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УН! У недељу расправа о Израелу и Палестини - САД покушава да одложи састанак
ГОРИ ЗЕМЉА У ПОЈАСУ ГАЗЕ: Настављено масовно бомбардовање на положаје Хамаса, Израел се огласио о КОПНЕНОЈ ИНВАЗИЈИ (ВИДЕО)
НАЈВЕЋА МАСОВНА ПУЦЊАВА У ИСТОРИЈИ РОД АЈЛЕНДА: Деветоро рањено у тешкој размени ватре у Њујорку (ВИДЕО)
Агенција је то признала у новом извештају који је администрација председника Доналда Трампа одлагала од 2017. године, преноси BBC.
Извештај о показатељима климатских промена приказује табеларно до које мере се глечери смањују, ниво мора расте, а поплаве се повећавају,а под бившим председником Трампом, ЕПА извештаји нису ажурирани, као и под његовим претходником Бараком Обамом.
Трамп је дуго био скептичан према климатским променама изазваним људским фактором, понекад их је називао подвалом,а службеник за штампу ЕПА рекао је BBC-u да до извештаја од среде агенција никада раније ,чак ни током Обаминог мандата, није глобално загревање барем делимично приписивала људским активностима.
Извештај ЕПА садржи податке десетина америчких агенција и показује штету коју су климатске промене већ проузроковале.
ЕПА наводи да су поплаве обалског подручја пет пута чешће, посебно у градовима дуж Атлантског океана и Мексичког залива, него 1950-их, а да се Арктички морски лед проређује, а септембра 2020. забележена је његова друга најмања количина икада забележена.
Просечно смањење за тај месец износи око 1.450.000 квадратних километара што је разлику три и по пута већу од површине Тексаса каже се у извештају.
Океанске температуре такође су достигле рекордно високе вредности 2020. године, а вода је постала киселија током протекле деценије.
Извештај наводи и да сезоне дивљих пожара почињу раније и трају дуже,а да се тропски таласи јављају око три пута чешће него 1960-их.
Количина потрошње енергије лети се скоро удвостручила од 1973, па је тако у 2015. години климатизација чинила 17 одсто просечне потрошње енергије америчког домаћинства.
Занимљиво је да су се случајеви Лајмске болести готово удвостручили од 1991, пошто се крпељи, инсекти који сисају крв и шире вирус, појављују у неким регионима где раније нису могли да преживе хладноћу.