ЗЕМЉОТРЕСИ ПОКРЕНУЛИ ВУЛКАН: Да ли ће европско небо поново бити прекривено пепелом и димом? (ВИДЕО)
На Исланду после поноћи тло је подрхтавало 20 минута услед земљотреса
Ове ноћи, нешто иза поноћи, на Исланду је забележено подрхтавање тла које је трајало чак 20 минута. Мада Исланђане већ неко време погађају земљотреси, ово подрхтавање је било другачије природе те је вероватно повезано с могућом ерупцијом вулкана.
ДАН Д ЗА УВОЂЕЊЕ КОВИД-ПАСОША У ЕВРОПИ: Познат датум кад ћемо сазнати како ће изгледати сва наша путовања!
БУДУЋНОСТ СВЕМИРСКОГ ТУРИЗМА ЈЕ ВЕЋ ПОЧЕЛА: Слике првог космичког хотела остављају без даха (ФОТО)
"ЕПИДЕМИЈА КОРОНЕ ВЕЋА ТРАУМА ОД ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА" СЗО послао поражавајуће поруке о менталном стању човечанства (ВИДЕО)
- Нешто иза поноћи, у 00:22, евидентирано је подрхтавање тла које је трајало 20 минута. Подрхтавање је било слично ономе забелженом 3. марта, с тим да је тада трајало неколико сати - написао је Исландски метеоролошки завод (ИМО).
Већ више од недељу дана исландско Јужно полуострво потреса низ подрхтавања. Након земљотреса магнитуде 5.7 који је погодио то подручје 24. фебруара, забележено их је још више од 2.000.
Ноћас је на Исланду евидентиран земљотрес магнитуде 5.0, с епицентром 3 км југозападно од планине Фаградалсфјал, а од поноћи је у тој земљи евидентирано више од 30 земљотреса магнитуде веће од 3.0.
С обзиром на врсту сеизмолошке активности која је типична за померање лаве, стручњаци предвиђају да би могло доћи до ерупције вулкана који је тридесетак километара удаљен од Рејкјавика.
Исландске власти се зато припремају на могућу мању ерупцију, али не страхују од озбиљнијих последица. Ако дође до ерупције, биће то први пут у више од осам векова.
- Могућност ерупције је реална, али морамо да видимо како ће се активност развијати - рекао је пре неколико дана Фрејстеин Зигмундсон, геофизичар с Исландског универзитета.
- У случају ерупције очекујемо да ће бити мања. Не очекујемо велику експлозивну ерупцију, мислимо да ће имати минимални утицај на атмосферу, ваздушни саобраћај и живот људи - додао је.
Подручје Јужног полуострва налази у сеизмолошки активној зони, где се померају северноамеричка и евроазијска тектонска плоча. То узрокује честе земљотресе, померања магме и повремене ерупције.
Вулканолог Торвалдур Тордарсон с Исландског универзитета наводи како вулкани на југу Исланда имају епизодне активности приближно сваких 800 година. Сматра да се становници тог подручја не би требали да брину јер су југозападне исландске ерупције вулкана врло ретко експлозивне.
"Исландска ерупција" је специфична врста ефузивне ерупције при којој растопљена лава избија из паралелних пукотина у тлу, творећи фонтане лаве које се затим спајају у већи проток.
Исланд је највећа и најактивнија вулканска регија у Европи с ерупцијама просечно сваких пет година. До последње је дошло 2014./2015. у ненасељеној зони на истоку земље.
Али пуно познатија је ерупција Ејафјалајекула на југу земље 2010. Његов облак дима довео је до највећег поремећаја ваздушног промета у мирнодопској историји континента, парализирајући европско небо готово месец дана.