За шест година 259 људи ПОГИНУЛО ПРАВЕЋИ СЕЛФИ! Најчешће се страда због ОВЕ три фотографије (ФОТО)
Алармантни подаци
Истраживање објављено у Журналу породичне медицине и основне заштите (Јоурнал оф Family Медицине анд Primary Царе) утврдило је да је од октобра 2011. до новембра 2017. године 259 особа широм света умрло док је сликало селфи.
САМО У TRAVELLAND-U: Егзотичне дестинације по цени већ од 449€!
Многи људи воле селфије, али то задовољство може да се обије о главу ако вам падне на памет да позирате на ивици стене, на железничкој пруги и док у рукама држите напуњену пушку.
Научници Свеиндијског инстута медицинских наука (All Индиа Институте оф Медицал Сциенцес) уочили су у свом истраживању да је највише жртава селфија баш у Индији (претпоставља се зато што је тамо велики број популације испод 30 година старости), затим у Русији, САД и Пакистану. Чак 72 одсто жртава су мушкарци млађи од 30 година, што научници објашњавају чињеницом да је мушки пол у просеку склонији да се упусти у ризик и опасну ситуацију да би ухватили импресивну фотографију.
Аутори студије предлажу да се у туристичким местима уведу зоне забране снимања селфија због опасности по живот: на врховима планина, на обалама река, мора и језера, на врху високих зграда и слично. Баш на тим местима најчешће страдају туристи, који воле да се сликају на опасним локацима и да се својим авантурама хвале на друштвеним мрежама.
Залуђеници за селфијем најчешће страдају од утапања, закључак је ове студије. На другом месту су несреће повезане с неком врстом превоза, на пример кад се неко слика на шинама испред воза који се приближава у пуној брзини, па покуша да одскочи секунду прекасно. Трећи разлог погибије прилком снимања селфија је истовремено руковање ватреним оружјем, што се најчешће дешава Американцима, а затим пад с велике висине.
Научници кажу да је овај проблем још већи и распрострањенији него што показује њихово истраживање. Наиме, многе погибије у саобраћајним несрећама чији је узрок заправо прављење селфија у вожњи не квалификују се тако у извештајима полиције, већ се наводи да је реч о удесу. У неким земљама у развоју такви случајеви никад и не дођу у медије, па не могу да се прикупе поуздане информације.