Заборавите Блиски исток, у 2019. терористички напади прете ИЗ ОВОГ ДЕЛА СВЕТА
Џихадисти из постсовјетских крајева много лакше путују него Арапи са ирачким, сиријским или јеменским пасошима
Западни званичници деценијама су били заокупљени нападима терориста са Блиског истока, али права опасност у све већој мери прети са територија које су још даље на истоку. Милитанти у бившим совјетским државама, који су углавном локално задавали тешкоће, све више се окрећу ка Западу. Они су претња на коју треба обратити пажњу у 2019. години, пише "Форин полиси".
Опасност од терориста са Блиског истока већ извесно време слаби. Још током рата против Исламске државе, већину великих напада на Западу извршили су људи из бивших совјетских република. Међу њима је било релативно једноставних акција појединаца, као што су напади камионом на пешаке у Њујорку и Стокхолму 2017. - иза којих су стајали Узбеци - али и сложеније операције, као што је самоубилачки напад 2016. на аеродрому у Истанбулу, који је наводно организовао руски држављани, и напад на ноћни клуб 2017. у истом граду, иза којег је стајао држављанин Узбекистана.
Под утицајем ратова на Блиском истоку, милитанти који су се раније борили против репресивних влада код куће, трансформисали су се у глобалне терористе. До 2017, најмање 8.500 бораца из земаља бившег Совјетског Савеза похрило је у Сирију и Ирак да се придружи Исламској држави. Тада су први пут искусили како изгледа борба против америчких и НАТО војника. То искуство је у њима побудило жељу за осветом и уверење да ће будуће операције бити уперене против Запада.
Ахмед Хатајев, који је наводно организовао напад на истанбулски аеродром, наводно је сковао план за напад док се борио у Ираку и Сирији. Телефонски разговор између Хатајева и Ислама Атабијева, другог терористе с руског говорног подручја, који је процурио у јавност, показује да су њих двојица планирали да прикупе обавештајне информације о неколико америчких конзулата и ресторана у Турској и Грузији, популарних међу Американцима.
Истом динамиком ситуација се одвијала још даље на истоку.
Џихадисти из постсовјетских крајева много лакше путују него Арапи са ирачким, сиријским или јеменским пасошима.
- Када сам био у Бангладешу јула 2018, сусрео сам се с најмање две различите групе са Кавказа које су пружале верску подршку муслиманима из народа Рохинџа у избегличким камповима. Вођа групе са руског говорног подручја повезане са милитантима у Сирији изјавио је да је такође планирао да пошаље неке од својих људи у Бангладеш - каже аутор чланка.
Такве везе могле би да ојачају локалне џихадисте, који већ спроводе операције против Запада у тој области, укључујући и напад 2016. на пекару у Даки, омиљену међу исељеницима. Самим тим, јачају изгледи да ће се више Рохинџа сродити са идејом да су актери глобалне борбе за ислам, а не само локалне борбу за опстанак.
ПОСЛЕДЊЕ САДАМОВЕ РЕЧИ ИРАЧКОМ НАРОДУ: Хусеинова ћерка открила ИСТИНУ после више од 15 година
Када је пала Исламска држава, терористи из бивших совјетских области углавном су лакше успевали да побегну из Ирака и Сирије него страни борци са Блиског истока и сада се крију на територији некадашњег Совјетског Савеза, или у Европи. Пошто су измакли домашају америчке војске, лакше ће моћи да реализују своје планове, а од помоћи ће бити и симпатије које уживају код куће. Занемаривање и репресије од стране власти допринели су да религиозни муслимани у Казахстану, Таџикистану и Узбекистану постану атрактивне мете за радикалне снаге, које трагају за новим регрутима. Неколко популарних шеика с Блиског истока, укључујући и саудијског свештеника Абдуалзиза ал Тарефеа, на друштвеним мрежама имају значајан број пратилаца са руског и арапског говорног подручја.
У условима промене места терористичке активности, САД и њихови савезници мораће да обнове стратегије борбе. У последњих 20 година Вашингтон је уложио милионе долара у налажење и обуку истраживача и аналитичара, који говоре арапски језик. Према подацима програма за стипендирање студената критичних језика америчке владе, од 550 студената универзита који ће бити примљени 2019. године, 105 ће студирати арапски, а свега 60 руски језик.
Обавештајне службе у региону су се толико политизовале да је питање шта би САД могле да ураде са таквим информацијама.
ДЕСЕТ ДОМАЋИХ И ЈЕДНА КИНЕСКА "ЗВЕР" Војска Србије је у 2018. години добила РЕКОРДНО НАОРУЖАЊЕ