ЗАБОРАВЉЕНИ ТИРАНИН: Овај човек је гори од Хитлера, убио је десет милиона људи! (ВИДЕО)
Већина никада није чула за овог човека. Његово име људима углавном не значи ништа иако би требало да изазива језу или бар мучнину као помињање Хитлера или Мусолинија.
Јер, реч је о човеку који је убио преко 10 милиона људи у Конгу. Његово име је краљ Леополд II од Белгије, а умро је на данашњи дан 1909. године.
Дуга историја колонијализма, империјализма, робовласништва и геноцида над афричким народима не помиње се много у школама, не налази се често у медијима и није широко распрострањена у свести данашњих Европљана. Због тога и не чуди што јако мали број људи зна ко је белгијски краљ Леополд II и шта је све урадио док је у свом приватном поседу држао читаву једну државу!
ГОРИ НАМ ПЛАНЕТА И БИЋЕ СВЕ ГОРЕ: Јуче измерена рекордна температура, али врели дани тек долазе
ОПТУЖИЛИ СУ ЈЕ ДА ЈЕ РУСКИ ШПИЈУН, БИЛА ЈЕ У АМЕРИЧКОМ ЗАТВОРУ, А САД ИМА НОВИ ПОСАО: Марија Бутина постаје водитељка!
ЛУДО ВРЕМЕ: Оборен температурни рекорд, у Москви најтоплије још од 1956. године!
Леополд II је, као и многи други монарси крајем 19. и почетком 20. века, знао колики значај представља поседовање колонија у другим деловима света. После неколико безуспешних покушаја да за Белгију приграби неке територије у Африци и Азији, краљ Леополд је сву своју пажњу усмерио на Конго.
Основао је приватну компанију "Интернационално удружење за истраживање и цивилизовање Конга", запослио чувеног истраживача Хенрија Стенлија да у његово име тамо успостави власт и врло брзо постао једини владар територије 76 пута веће од његове родне Белгије!
Тако је постао апсолутни господар живота и смрти за око 20 милиона људи који су на просторима данашње Демократске Републике Конго живели вековима пре доласка "белог човека".
– Не желим да ризикујем да изгубим шансу да за себе осигурам парче величанственог афричког колача – остало је записано да је краљ једном изјавио.
Под паролом "науке и прогреса" Леополд је поробио читав један народ, претварајући целу државу у своју личну плантажу. Слободна Држава Конго (како се звао краљев лични посед) није била класична колонија – територија је припадала лично Леополду ИИ, па ни парламент нити било каква међународна организација нису могли да утичу на оно што се у тамо дешавало. За ред и мир је била задужена краљева приватна војска.
Леополд II је експлоатацијом природних богатстава Конга стекао огромно богатство и постао један од најбогатијих владара тадашње Европе. Новац је долазио прво од продаје слоноваче, а касније, када је крајем 19. века порасла потражња и цена, и искоришћавањем гуме.
Целокупна популација краљеве приватне државе је бесплатно и без било каквих права радила на прикупљању биљних сокова од којих се правила гума. Свако село имало је количинске квоте које је морало да испуни. Ако ово не би успели, појединцима из села су одсецане руке! Није било битно да ли је реч о мушкарцу или жени, старцу или детету.
"Обичан радни дан" сваког становника Слободне Државе Конго био је испуњен мучењем, пребијањем и тешким радом на прикупљању супстанце чији финални производ нико од поробљених људи никада није видео.
Како жртве нико није пописао, тако њихов број ни до данас са сигурношћу није утврђен. Бројке се крећу од два до огромних 15 милиона убијених или умрлих од болести и изнемоглости. Последњи радови антрополога сагласни су да бројка није мања од 10 милиона.
На крају је свет ипак обратио пажњу на оно што се у Конгу дешавало. Извештаји о нечувеној експлоатацији и тортури над локалним живљем покренули су један од првих међународних скандала на почетку 20. века.
Међу онима који су подигли глас против истребљења читавог једног народа били су и чувени писци Марк Твен и Артур Конан Дојлкоји су "гуменом режиму" посветили и нека своја дела.
Стране критике, али и унутрашњи притисци, приморали су белгијског краља да 1908. године управу препусти парламенту.
Ово није донело ослобођење народу Конга – њихова држава је трансформисана у Белгијски Конго и постала је класична колонија. Независност је стекла тек 1960. године, а ова област је и данас поприште многих сукоба.
Након што је истина о стању у Слободној држави Конго изашла на видело, Леополд II је постао јако непопуларан међу својим поданицима иако су за време његове владавине изграђени најлепши објекти Брисела, Остендеа и Антверпена.
Краљ је умро 17. децембра 1909. само годину дана након што је препустио управу над Конгом. Пет дана пред смрт склопио је брак са француском проститутком са којом је имао 2 ванбрачна сина. Ипак, како није имао званичних наследника јер је принц престолонаследик умро када му је било само 10 година, наследио га је нећак, Алберт Леополд.
УЖАС! Мајка оставила ћерку и сина два дана САМЕ у стану, деца ИСКОЧИЛА КРОЗ ПРОЗОР!
СНИМЉЕН МИСТЕРИОЗНИ ОБЈЕКАТ ИЗ ДРУГОГ СИСТЕМА! Због једне ствари добио необично ИМЕ! (ФОТО)
Изашла у ресторан да прослави РОЂЕНДАН, па уместо поклона добила ПОНИЖЕЊЕ (ФОТО)
НЕВЕРОВАТНО: Осмомесечној беби Мили се суди због дуга од 13.000 евра које је иза себе оставио ПРЕМИНУЛИ ДЕДА!