"БОРБА ЈЕ ТЕК ПОЧЕЛА" Федерални суд блокирао закон о забрани абортуса - лекари у страху
Амерички федерални судија привремено је блокирао готово потпуну забрану абортуса у Тексасу, задавши тако први правни ударац контроверзном закону.
Законом, познатим као СБ8 (Сенате Bill 8), забрањен је абортус у Тексасу после 6. недеље трудноће, када већина жена и не зна да су трудне, и омогућава свима да пријаве лекаре који изводе ове процедуре и мајке које на њих оду.
Одлука федералног суда последица је апела који је поднела Бајденова администрација и спречиће другу најмногољуднију државу у САД да спроводи републикански закон све док Врховни суд САД не да своју коначну реч.
ВЕЛИКО ПРИЗНАЊЕ ЗА ФСС И MOZZART – УЕФА НАГРАДИЛА ПРОЈЕКАТ „ФУДБАЛ ЈЕ ЗА СВЕ, ФУДБАЛ ЈЕ ЗА ДЕВОЈЧИЦЕ“!
ЗАБОРАВИТЕ ТРЕЋИ, СПРЕМАЈМО СЕ ЗА ЧЕТВРТИ СВЕТСКИ РАТ: Учесници већ познати, али ће сукоб ће бити потпуно другачији
ЕВРОПА ЋЕ СЕ СМРЗНУТИ, ЦВОКОТАЋЕ ОД ХЛАДНОЋЕ: Русија их упозорила на велике последице!
Суспендовање закона не значи, међутим, да ће се у Тексасу наставити са услугама пружања абортуса јер многи лекари страхују да, бе трајне правоснажне одлуке, могу да буду тужени.
- Одлука је важан корак ка враћању уставних права жена у Тексасу. Борба је тек почела, како у Тексасу тако и у другим државама где су женска права угрожена - рекла је портпаролка Беле куће Џен Псаки.
Очекује се да ће се власти Тексаса жалити на одлуку и то петом окружном суду који је раније дозволио да се донесе овакав закон.
Гувернер Тексаа Грег Абот потписао је закон у мају којим се забрањује абортус када се детектује срчана активност фетуса, што је обично око шесте недеље, и овлашћују грађани да поднесу тужбе од 10.000 долара против оних који закон прекрше.
Бајденова администрација поднела је контратужбу, наводећи да закон крши уставна права жена. "Држава не може да забрани абортусе после шесте недеље. Тексас је то знао али су ипак истрајали на забрани и држава је прибегла осветничкој шеми без преседана са циљем да заплаши оне који пружају услуге абортуса и оне који помажу женама да искористе своја уставом загарантована права", рекао је Брајан Нетер из министарства правосуђа пред федералним судом.
Судија Роберт Питман оценио је у мишљењу на 113 страна, да је Тексас прибегао "шеми без преседана" којом је ускратио пацијентима њихова уставом загарантована права на абортус.
"Од тренутка јада је СБ8 ступио на снагу, женама је незаконито забрањено да контролишу свој живот на начин који је заштићен Уставом", навео је Питман кога је за судију поставио бивши председник Барак Обама.
Сличне законе усвојиле су и друге државе, махом на Југу и сви су блокирани, али је тексашка верзија додатно проблематична јер омогућава приватним грађанима а не адвокатима или тужилаштву да подносе тужбе, што ће, сматрају активисти, довести до лова на вештице.
Врховни суд САД, највиша правосудна и уставна инстанца у Америци, почео је свој мандат састанцима уживо и очекује се да ће у догледно време размотрити уставност закона о забрани абортуса у Мисисипију којим је покушано да се обори историјски важна пресуда у случају Роу против Вејда којим је 1973. године женама загарантовано право на абортус. Проблем је што је Врховни суд, после смрти Руд Бејдер Гинзбург, пао у руке републиканаца - чак три судије је поставио Доналд Трамп, па је однос снага 6:3.
Многи страхују да ће такав конзервативни суд, који није разматрао закон у Тексасу, али се 5 судија изјаснило за њега, одобрити и закон из Мисисипија.
Организација Планирано родитељство (Planned Parenthood) објавила је извештај, уочи заседања Врховног суда, у којем наводи да ће, ако Роу против Вејда буде оборен, 26 држава у САД увести забрану абортуса и, де факто, гурнути САД у средњи век, бар када је реч о праву жене да одлучује о свом телу и свом здрављу.