ЗАБРАЊЕНО МУ ДА НАПУСТИ ФРАНЦУСКУ: Оснивачу Телеграма одређена кауција од 5,56 милиона долара
Оснивач Телеграма, Павел Дуров, подвргнут је формалној истрази и неће смети да напусти Француску, саопштио је француски тужилац у изјави објављеној у среду увече.
Руски милијардер је стављен под судски надзор, уз кауцију од 5,56 милиона долара (5 милиона евра), и биће у обавези да се два пута недељно јавља у француску полицијску станицу, те му је забрањено напуштање француске територије.
Дуров је раније током дана пуштен из полицијског притвора у Француској и пребачен на испитивање у суд, саопштили су тужиоци за CNN, неколико дана након његовог драматичног хапшења на аеродрому у Паризу. Канцеларија париског тужиоца је рекла да ће се Дуров суочити са "почетним испитивањем и могућом оптужницом" на суду у француској престоници.
Павел Дуров (39) је задржан на аеродрому Ле Бурже у Паризу у суботу, на основу налога који је повезан са недостатком модерације садржаја на Телеграму. Он је под истрагом због низа кривичних дела, укључујући оптужбе да је његова платформа била саучесник у помагању преварантима, трговцима дрогом и људима који шире дечију порнографију.
Телеграм, и његов недостатак модерације садржаја, такође су под лупом због његове употребе од стране терористичких група и десничарских екстремиста.
Дуров је био у притвору до 96 сати, што је максимално време које неко може бити задржан према француском закону пре подизања оптужнице.
Његово хапшење изазвало је расправу о слободи говора, а посебно забринутост у Украјини и Русији, где је Телеграм изузетно популаран и постао је кључни алат за комуникацију међу војним особљем и грађанима током рата Москве против њеног суседа.
Русија је у среду критиковала Париз због Дурововог притварања. Портпаролка Министарства спољних послова, Марија Захарова, изјавила је: "Чини ми се да је све ово још једном показало прави став француског руководства, које је очигледно погазило међународне норме у области заштите слободе говора и изражавања, из само једног разлога - јер ако штите одређене стандарде, морају не само да их поштују, већ и да их штите и спроводе."
Кремљ је покушао да смири страхове у Русији у вези са будућношћу апликације, а портпарол руске владе, Дмитриј Песков, покушао је да отклони позиве корисницима да обришу своје осетљиве поруке с апликације.
Француски председник Емануел Макрон у понедељак је рекао да одлука о подизању оптужнице против Дурова "није политичка", што је ретка интервенција француског лидера у правосудном питању.
Телеграм је покренут 2013. године од стране Дурова и његовог брата Николаја. Апликација сада има више од 950 милиона корисника, према објави Дурова од прошлог месеца, што је чини једном од најшире коришћених платформи за размену порука у свету.
Разговори на апликацији су енкриптовани, што значи да агенције за спровођење закона – па чак ни Телеграм сам – немају велики надзор над оним што корисници објављују.
Дуров је рођен у Совјетском Савезу 1984. године, а у својим двадесетим годинама постао је познат као "руски Марк Закерберг." Напустио је земљу 2014. године и сада живи у Дубаију, где се налази и седиште Телеграма, док такође има француско држављанство.
Вредан је процењених 9,15 милијарди долара, према Блоомбергу, и последњих десет година води луксузан, космополитски живот.
Иако је његова апликација освојила похвале од група за слободу говора и омогућила приватну комуникацију у земљама са рестриктивним режимима, критичари кажу да је постала уточиште за људе који координирају незаконите активности - укључујући терористе који су планирали нападе у Паризу у новембру 2015. године.
"Не можете учинити апликацију безбедном од криминалаца, а отвореном за владе," рекао је Дуров за CNN 2016. године. "Или је сигурна или није сигурна."