ПРЕВЕЛИКА ИЗЛОЖЕНОСТ ЧЕСТИЦАМА ПМ2.5 Упозорење стручњака - загађен ваздух коси људе, ево где је најгоре
Према подацима СЗО-а, сваке године од последица загађеног ваздуха у свету прерано умре око седам милиона људи.
Готово читава светска популација удише загађен ваздух, а само 0,001 посто становништва живи у подручјима у којима ниво финих лебдећих честица не прелази дугорочну годишњу границу стања квалитета ваздуха, показало је ново аустралијско истраживање.
У просеку је у свету свакодневно ограничење изложености становништва концентрацији лебдећих честица ПМ2.5 из околине, какву препоручује Светска здравствена организација (СЗО) било премашено током више од 70 посто дана у 2019. години, према подацима објављеним у часопису The Ланцет Planetary Health.
СТИЖЕ ОКО 12.000 АМЕРИЧКИХ ВОЈНИКА: Ускоро креће највећа војна акција, бориће се "раме уз раме"
РАДОСТ ЗА ПРИПАДНИЦЕ ЛЕПШЕГ ПОЛА! Уводи се ново правило на базенима, живела слобода!
"КРЕНУЛИ СТЕ ОПАСНИМ ПУТЕМ" Жестока реакција Кине на ПАКТ западних сила - шта ће бити са нуклеарним реакторима?
Лебдеће честице ПМ2.5 су фине честице пречника мањег од 2,5 микрометра, што је јединица за дужину једнака хиљадитом делу милиметра.
СЗО је 2021. смањио препоручено средње годишње ограничење изложености концентрацији ПМ2.5 с 10 на 5 микрограма по кубном метру ваздуха.
Група истраживача коју је водио Јуминг Гуо са Универзитета Монах у Мелбурну, у склопу студије је утврдила загађење плутајућим честицама на основу измерених вредности и компјутерских модела за раздобље од 2000. до 2019. године. Према њиховим налазима глобални годишњи просек ПМ2,5 износио је 32,8 микрограма по кубном метру ваздуха.
Највећа вредност измерена је у источној Азији и износила је 50 микрограма, а следе јужна Азија са 37,2 и северна Африка с измерених 30,1 микрограма.
Нивои ПМ2.5 били су најнижи у Аустралији и на Новом Зеланду (8,5), у остатку Океаније (12,6) и у Јужној Америци (15,6).
Максимална дневна вредност од 15 микрограма по кубном метру ваздуха, коју препоручује СЗО, била је прекорачена током више од 70 посто дана годишње у свету и у више од 90 посто дана у години у подручју источне и јужне Азије.
Нивои лебдећих честица смањили су се само у Европи и у неким подручјима Северне Америке и Африке, установили су истраживачи.
У 2019. години дневно ограничење загађења ваздуха у Европи било је прекорачено током 25 посто дана, а већ у 2000. у чак 60 посто дана.
Према подаима СЗО-а, сваке године од последица загађеног ваздуха у свету прерано умре око седам милиона људи.