КОЈИ СУ НАЈСМРДЉИВИЈИ ГРАДОВИ У ЕВРОПИ? Место у Хрватској на самом врху листе
Занимљива листа
Забележено је да су људи у историји нашег континента имали ниже стандарде хигијене - то ће вам рећи свака литература о средњовековној Енглеској или књига "Велики смрад Париза" (Греат стинк оф Парис). Савремени живот је то донекле променио, али и данас постоје одређена места у којима ћете осетити смрад или чудан мирис.
СРАМАН ГЕСТ У РЕСТОРАНУ: Жена захтевала од мајке са дететом да НАПУСТИ објекат јер је ДЕВОЈЧИЦА урадила ово
ГРУПА МЛАДИЋА НАПАЛА МУШКАРЦА СА СИНОМ У НАРУЧЈУ: Детету ударили шамар - оца тукли песницама и ногама (ВИДЕО)
(ЕКСТРЕМНО УЗНЕМИРУЈУЋЕ) ДАВИО МАЧКУ У ЦЕНТРУ ГРАДА! Монструм пред ДЕЦОМ мучио животињу па јој ОДРАО КОЖУ
Ово су места у Европи са историјом лоших мириса, а покушаћемо и да откријемо зашто су добила епитет "најсмрдљивијих градова".
6. Барселона, Шпанија - испарења из фабрика прекривају ваздух
Репутација Барселоне као једно од европских места за одличну храну и забаву чини је савршеним местом за истраживање. Међутим, они који тамо бораве дуже морају да се носе са бројним чудним мирисима.
Фабрике преостале из периода када је град био индустријско чвориште и даље стварају све врсте непријатних мириса.
Када се Европска комисија удружила са осам земаља како би израдила апликацију вредну три милиона евра која би омогућила становницима да означе загађење непријатним мирисима, Шпанија је одабрала Побленоу, новоуређени округ на североистоку Барселоне, као студију случаја.
Други пријављени мириси покривају спектар који се креће од канализације до марихуане.
5. Дарувар, Хрватска - дрвеће гинка које мирише на повраћку
Дрвеће гинка је запањујући додатак бројним европским парковима и улицама. Првобитно пронађени у Кини пре стотина милиона година, њихово жуто лишће лако се уочава на километар удаљености. Међутим, док се не приближите, нећете осетити њихову другу страну.
Женско дрвеће гинка, или "Златне девојке" како их понекад називају, нека су од најсмрдљивијих. Када одбаце лишће и бобице, производе смрад који се често пореди са трулим јајима или повраћком.
Најстарије дрво, на срећу, је награђивани Адам, мушко дрво старо 234 година.
4. Париз, Француска - смрдљива канализација поред Сене
Сам Париз има бројна места где можете да уживате у мирисима - пекаре, винарије, парфимерије, али то не поништава гласине да је Париз један од најсмрдљивијих градова на свету.
Национална географија је чак спровела истрагу о томе како Париз планира да уклони "тај мирис мокраће". Мала цена за то што сте један од културно најбогатијих градова на континенту.
Неки делови града зарађују новац од смрада више од једног века - град је 1889. године оградио део свог канализационог система да би понудио обиласке.
Описана као "одвратног мириса, али занимљива", брза шетња мрачним пролазима Музеја канализација натераће вас да се вратите до најближе пекаре.
3. Вила Нова де Гаја, Португалија - мноштво оштрих пећина
Ваше уживање у мирисима који лебде у ваздуху Виле Нове де Гаја зависиће у потпуности од вашег укуса за алкохол.
Град је познат по својим "пећинама" - подрумима у којима се складишти вино из региона. Направљен је 120 км даље, у долини Доуро, пре него што је транспортован низ реку.
Неки људи се усуђују да пређу преко моста да осете мирис, други баш и не. Становници описују атмосферу као јаку, али слатку.
2. Единбург, Шкотска - мирис квасца "старог задимљеног"
Единбург има историју борбе са лошим мирисима. Дугогодишњи заљубљеници у прошлост града су му дали надимак Аулд Реекие - "стари задимљени", а проблеми су се кретали од одлагања лешева у 17. веку до смога.
Проблем ове генерације? Снажан дашак алкохола из његових пивара.
Године 2009. локално становништво је било збуњено предлозима којима се од северно-британске дестилерије тражи да инсталира "кулу за контролу мириса". Чини се да им се баш свиђа квасац, преноси Euronews.
1. Венеција, Италија - канали пуни смећа у граду који тоне
Канали Венеције су карастеристични део "града који тоне", а путовање у град није потпуно уколико не вечерате на води.
Нажалост, они такође делују као градски канализациони систем, на велико згражавање туриста током врелог летњег дана. Топлота изазива све врсте мириса да изађу из воде и постоји велика шанса да доспу на копно.
Трг Светог Марка се плави неколико пута годишње, ширећи људски отпад.
Становници тврде да је то све боље како време пролази - кретање воде помаже јој да не стагнира, а то је заиста приметно само током осеке и топлог времена.