ЗАХВАЉУЈУЋИ ЊОЈ, ДАНАС СЛАВИМО 8.МАРТ: Ко је жена која се борила за равноправност полова? (ВИДЕО)
Жестоко се борила за права жена и радница целог свог живота.
Равноправност жена данас много је на вишој лествици него што је то било пре, иако још увек није потпуна. Ситуација данас таква захваљујући оним женама које су у прошлости знале да се буне против неравноправности и које су знале да кажу шта желе.
Једна од њих била је најзаслужнија за то. Њено име је Клара Цеткин – утицајна немачка левичарска политичарка и боркиња за женска права.
Клару Цеткин је увек интересовала женска политика, укључујући борбу за равноправност и демократско право гласа за жене, које у њено време није постојало. Због тога је развила социјалдемократски женски покрет у Немачкој и 1907. постала лидерка новоформиране „Женске канцеларије“ у СПД-у.
Оно по чему је посебно позната јесте што је организовала прославу првог „Међународног дана жена”, 8. марта 1911. године.
Жестоко се борила за права жена и радница целог свог живота. Захтевала је једнаке плате за жене и мушкарце, залагала се и за право гласа жена и генерално за побољшање положаја жена у друштву, али и једнакост код одгајања детета. Залагала се и за побољшање улоге и положаја жена у породици. Говорила је да би брак требало поставити на темеље међусобног допуњавања и потпомагања и да оба родитеља буду одговорна за одгој деце, не само мајке.
„Онај ко допушта да капиталисти тлаче раднике, допушта и да мушкарци тлаче жене. Оне ће остати потлачене све док економски не буду независне“
Клара Цеткин
Она спада међу неустрашиве, храбре и смеле жене које су мењале историју и одважиле се да раде ствари које су у то време биле незамисливе.
На Првој међународној женској конференцији 1910. у Копенхагену у организацији Социјалистичке Интернационале, тада већ прослављена немачка социјалисткиња Клара Цеткин предложила је да се један дан у години посвети женама. Њена сугестија је прихваћена и први Дан жена обележен је 19. марта 1911. године.
Касније је то промењено у 8. март, јер су тога дана 1917. жене у Совјетском Савезу добиле право гласа.