ЗАПАДНИ МЕДИЈИ ОТКРИЛИ: Ово је војна тактика Израела у Појасу Газе
Ограничена копнена акција даје израелској војсци могућност да користи предност у ватреној моћи, пише "Фајненшел тајмс", откривајући тактику Израела у Појасу Газе.
Поступци израелске војске на тактичком нивоу показују опредељеност да се користе мање јединице него што је очекивано у копненој операцији, како би лакше могле да имају подршку из ваздуха, јер је она од суштинске важности приликом уласка у Појас Газе, где је Хамас годинама припремао одбрану, наводи „Фајненшел тајмс“.
Амир Авиви, бивши заменик команданта дивизије Газа израелске војске, каже да када армија Израела наступа, онда то чини „уз масовну артиљеријску подршку и уз 50 авиона изнад главе, који уништавају све што се миче“.
ИЗРАЕЛСКИ ТЕНКОВИ СТИГЛИ ДО ГРАДА ГАЗЕ! Кључни пут је пресечен, спрема се хаос?! (ВИДЕО)
Путин сазвао ХИТАН састанак! Сви кључни људи морају да дођу - од Лаврова до Медведева, Песков открио шта се дешава
ИДФ ОДРУБИО ЧЕТИРИ ВАЖНЕ ГЛАВЕ ХАМАСА: Шаопштена имена палестинских господара рата
Од урбаних борби горе само борбе у урбаним рушевинама
Копнена операција у густо насељеном подручју увек је војно изазовна, а „Фајненшел тајмс“, позивајући се на добро обавештене изворе, наводи да би борбе у Гази могле да буду посебно интензивне, јер је Хамас увежбан за урбану борбу и изградио је велику мрежу тунела која помаже борцима да се крећу и преносе оружје непримећени. Такође, према тим наводима, Хамас има и велику количину оклопног оружја и импровизованих експлозивних направа.
- Једина ствар гора од урбаних борби је борба у рушевинама урбаног терена. Тада постоји много места где борци могу да се сакрију и праве заседе - каже Ејал Хулата, донедавни шеф израелског Националног савета безбедности.
Он каже да војска постане статична, постаје и рањива.
- Зато видите војску да је увек у непрестаном покрету, макар и спором и да веома опрезно обезбеђује места на којима се налази - додаје Хулата.
Улазак мањег броја трупа у Газу значио би и могућност премештања јачих снага на север Израела у случају већег сукоба са Хезболахом, наводе израелски војни извори на које се позива "Фајненшел тајмс".
Циљ неће бити брзо остварен
Јаков Амидрор са Јеврејског института за националну безбедност Америке и бивши саветник за националну безбедност, сматра да циљ који је Израел себи поставио није тактички и неће брзо бити остварен, већ за шест месеци до годину дана.
- Оно што видимо је опрез на тактичком нивоу - зашто бисмо губили више људи него што је неопходно - и разумевање да је циљ уништења Хамаса толико велики да не може бити остварен следеће недеље - каже он.
Други аналитичари сматрају да размере почетног уласка у Појас Газе показују да Израел заправо има мање амбициозан циљ.
- Чини се да њихов циљ није потпуно уништење Хамаса, већ смањење његове војне моћи и уништавање вођа. Међутим, тешко је сада препознати шта је заправо прави циљ, јер он можда још није ни одређен - рекао је један западни дипломата за тај лист.
Почетна израелска копнена операција у Гази одиграва се у близини Беит Хануна на северу Појаса и код Буреиџа у центру, па аналитичари сматрају да израелска војска покушава да окружи град Газу.
Амос Харел, војни дописник и аутор књиге о израелско-палестинском конфликту, рекао је да су израелске снаге ушле око три до четири километар унутар Појаса Газе, али да се још нису суочиле са урбаним борбама.
- Војна логика је, по свему судећи, да се изврши притисак како би борци Хамаса изашли из тунела, а онда би их израелска војска гађала - каже он.
Извори "Фајненшел тајмса" из израелске војске наводе да до недеље ујутро није било великог отпора израелској војсци и није јасно зашто Хамас није употребио више противтенковских ракета на израелске оклопне снаге које су ушле у Појас Газе.
Међутим, други аналитичари упозоравају да размере сукоба не би требало процењивати на основу почетне фазе, будући да је и акција Хамаса 7. октобра била изненађујућа, па би још изненађење могло да се догоди.