НАПРЕДАК МЕДИЦИНЕ КАКАВ СЕ НИЈЕ ОЧЕКИВАО! Научници на Артику пронашли замену за антибиотике?
Шеф лабораторије за функционалну геномику и протеомику микроорганизама на Институту Артеми Гончаров рекао је да се вируси бактериофага, који потичу из арктичких екосистема, могу користити за производњу лекова за борбу против заразних болести.
Научници руског Института за експерименталну медицину почели су да праве базу вируса сакупљених на Арктику и Антарктику који би могли да се користе у лечењу заразних болести против којих више не делују антибиотици.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/07/19/profimedia-0456574628.jpg?itok=sP2CpmM4)
СТРОГИ ПРОТОКОЛИ И КОДНА ИМЕНА: Све је унапред припремљено за смрт Краљице Елизабете, а каква правила важе за остале
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/19/profimedia-0584576711.jpg?itok=FaY0tan6)
НАЈНОВИЈЕ ИСТРАЖИВАЊЕ ПОТВРДИЛО: Ефикасност Фајзерове вакцине чак 94 одсто
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/15/davidkaser.jpg?itok=IyTPyfEr)
Свађао се са женом преко телефона и изговорио реченицу од које се ЛЕДИ КРВ У ЖИЛАМА: Уследио је крвав поход
Шеф лабораторије за функционалну геномику и протеомику микроорганизама на Институту Артеми Гончаров рекао је да се вируси бактериофага, који потичу из арктичких екосистема, могу користити за производњу лекова за борбу против заразних болести које су развиле резистенцију на антибиотике.
- Недавно смо предложили стратегију, која се заснива на томе, да се траже ефикасни бектериофаги у природним екосистемима. И, вероватно, извор бактериофага који највише обећава, према нашим запажањима, представљају екосистеми повезани са поларним регионима наше планете. Арктик и Антарктик могу да постану основни добављачи високо вирулентних бактериофага - каже Гончаров.
Он је навео, да су научници, који су били у експедицији на Антарктику, установили да се велика количина бактериофага може пронаћи у птичјим стаништима, укључујући и станишта пингвина, као и рејоне слатководних језера. Откривено је да се вируси могу издвојити из материјала, који се чувају у пермафросту.
Гончаров је у закључку приметио да су подаци ових студија чинили основу за биолошку банку сојева бактериофага на Институту за експерименталну медицину.
Раније је објављено да ће влада Русије наставити да подржава инвестиционе пројекте на Арктику, на шта ће бити издвојено више од 2.408.000.000 евра.
Како је саопштио руски премијер Михаил Мишустин, влада је усагласила низ арктичких инвестиционих пројеката, који ће добити државну подршку.