ЗАШТО ЈЕ НОВИ СОЈ НАЗАВАН "ОМИКРОН?" То је мистерија која је повезана са кинеским преседником
У време када је број случајева ковида 19 почео да опада у свету, појавила се његова нова варијанта Б.1.1.529, која је добила назив омикрон.
Име је установила Светска здравствена организација и навела да је то сој који би могао да представља већи ризик од делта варијанте.
Давање имена је убрзо изазвало контроверзне дебате у којима су неки оптужили СЗО да фаворизује Кину.
КОЛИКО ЈЕ ЗАИСТА ОПАСАН НОВИ ОМИКРОН СОЈ И ШТА НАС ЈОШ ЧЕКА: Наш радиолог открива до када ћемо се сусретати са мутацијама вируса
СУДАР СОЈЕВА - СВЕТ У СТРАХУ ОД ДЕЛТА И ОМИКРОНА ВАРИЈАНТЕ ВИРУСА: Због чега се јавља брига код светских стручњака?
ОМИКРОН СОЈ КОРОНЕ ПОЧЕО ДА РУШИ ТРЖИШТЕ: Цена нафте забележила НАЈГОРИ дан
Зашто користимо грчко писмо за имена сојева?
СЗО користи грчко писмо да именује нове варијанте ковида ради лакше идентификације и разумевања међу ненаучним групама људи. Међутим, у складу са овим принципом, нова верзија вируса је требало да се зове "ни", али је уместо тога коришћено слово – "омикрон". Због тога су се многи питали зашто је СЗО одлучила да прескочи два слова грчког алфабета.
Према неким теоријама, да је СЗО овај сој назвала "ни", следећи би се требало да се зове "кси" како се, случајно, зове актуелни кинески председник.
- Забринути смо што СЗО поново избегава било какве непријатности за кинеску владу и због тога је назвала варијанту омикрон - рекао је амерички тужилац Џонатан Трули.
Шта каже СЗО?
СЗО за сада није дала званично објашњење за прескакање слова ни и кси, али Њујорк пост наводи да је то могло да се деси из више разлога.
Наиме, како наводи Пост, ни би могло да се прескочи како би се избегла забуна са речју "нови", а кси да би се избегла сличност са именом кинеског председника Си Ђинпинга.
Британски новинар Пол Нуки рекао је да му је извор из СЗО потврдио да су слова ни и кси намерно избегавана.
"Ни" зато што не би било забуне са речју "нови" и "кси" да би се избегло "стигматизовање региона".
Критике Светске здравствене организације
Критике ове одлуке СЗО убрзо су се појавиле на друштвеним мрежама.
- Ако се СЗО толико плаши Комунистичке партије Кине, како јој можемо веровати да ће је прозвати ако поново покуша да прикрије катастрофалну глобалну пандемију? - написао је на Твитеру Тед Круз, сенатор из Тексаса.
Иако се СЗО придржава политике избегавања називања сојева вируса по називима земље или региона, Џонатан Тарли је приметио да то сада није случај јер Кси нема статус региона. Епидемиолог Мартин Кулдорф са Харвардске медицинске школе се слаже.
- Имамо вести о новој варијанти ни, али СЗО је прескочила слово абецеде и назвала га омикрон како би избегла употребу слова кси - рекао је Кулдорф. Амерички лингвиста Бенџамин Цимер, уредник часописа The Атлантиц, такође је прокоментарисао ново именовање вируса.
- Похвала СЗО што је прескочила потенцијално збуњујућа имена ни и кси и прешла директно на омикрон - написао је Зимер на Твитеру.