ЗАШТО КОРОНА ХАРА ЕВРОПОМ: Министар здравља Немачке дао одговор на питање које мучи цео Стари континент
Разговарајући с новинама Билд, Спан је приметио и да су болести попут дијабетеса, високог крвног притиска и гојазности такође прилично честе у Немачкој, баш као и у већини других развијених земаља.
До сада је више од 50 милиона људи имало или има корона вирус, премашен је и број од 1.225.000 смртних случајева откада је пандемија први пут избила у Кини крајем прошле године.
Многи делови света, укључујући Европу, бележе поновни раст броја случајева заражених, након месеци успоравања. Велики проблем приликом ширења вируса у Европи је њена демографија, тачније, велики број старих људи у односу на младе чиме њихов велики број спада у скупину најугроженијих од чега у Немачкој чак 40 одсто, пише DW.
ХОРОР КОД НАШИХ КОМШИЈА: Преминула четворогодишња девојчица заражена корона вирусом
РЕСТРИКТИВНЕ МЕРЕ ДАЈУ РЕЗУЛТАТЕ? У Холандији се наставља тренд пада заражених, регистровано 4.680 случајева
ЗЕЛЕНСКИ ПОЗИТИВАН НА КОРОНУ: Украјински председник у самоизолацији, познато у каквом је стању
Министар здравља Немачке Јенс Спан рекао је да су многи људи у Немачкој класификовани као "високо ризични" због своје поодмакле доби.
Становништво Немачке друго је најстарије на свету након Јапана. У томе Немачка није усамљена, Италија која је од европксих земаља у првом таласу најгоре прошла има такође веома старо становништво.
Разговарајући с новинама Билд, Спан је приметио и да су болести попут дијабетеса, високог крвног притиска и гојазности такође прилично честе у Немачкој, баш као и у већини других развијених земаља.
Све то су фактори повишене опасности за добијање вируса, и теже се с њим носити, као и многе друге заразне болести, па је закључио да по тој дефиницији од 30 до чак 40 одсто немачког становништва улази у групу с високим ризиком.
Овим је хтео да подстакне Немце да више пазе од излагања вирусу јер би се, у случају да се морају хоспитализовати само два одсто пацијената који се заразе вирусом на 20.000, то значило 400 нових пацијената у болницама што је велико оптерећење на здравствени систем.
Од других вести у вези са короном из Немачке занимљива је она о новом саопштењу тамошњих научника. Немачки одбор за етику, Стални одбор за вакцинисање и Национална академија наука Леополдина заједно су се јавно обратили против општег програма обавезног вакцинисања. Изузетак би требало да важи за људе који раде у блиском контакту с високо ризичним пацијентима, рекли су научници.
Они су рекли да се одређивање приоритета у давању вакцина мора спроводити у складу с медицинским, етичким и правним начелима.
Забринутост расте и у другим ЕУ земљама па ће тако од вечерас и у Португалу, на већем делу земље, ступити на снагу ноћни полицијски час. Становници ће такође морати да остају код куће од 13 сати током викенда. Премијер Антонио Коста најавио је нове мере након посебног састанка владе у суботу. Правила ће бити на снази две недеље и влада се нада да ће то спречити потребу за строжим закључавањем.