ЗАШТО СНЕГ У АЛПИМА ПОСТАЈЕ КРВАВ? Знак климатских промена - стручњаци открили о чему се ради
Специфична природна појава
Шокантно је и неугодно наићи на такав призор на тихој планинској падини. Ако планинарите довољно високо у француским Алпима током касног пролећа и раног лета, велике су шансе да ћете међу сивим кречњаком и кржљавом вегетацијом наићи на прилично чудне снежне мрље. Овај снег није бео, већ крваво црвен, пише BBC.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/12/kletva.jpg?itok=rcbFJZPW)
БИЗАРНО ДО БОЛА: Леа тврди да је прогони покојни муж - кад дође мушкарац лустер се љуља!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/31/pjimage_1.jpg?itok=slQrHtO-)
ЗАСТРАШУЈУЋЕ ПОСЛЕДИЦЕ ЗЕМЉОТРЕСА У ПЕРУУ: Најмање 40 људи повређено, на стотине кућа уништено (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/31/hobotnica.jpg?itok=26qkM9Sz)
КАКАВ ПРИЗОР НА ПЛАЖИ: Огромна ХОБОТНИЦА испливала на обалу па јурцала, људи остали у ШОКУ (ВИДЕО)
Ова специфична појава, позната и као крвави снег, резултат је одбрамбеног механизма који производе микроскопске алге које расту у алпском снегу. По правилу, ове микроалге имају зелену боју јер садрже хлорофил, породицу пигмената које производи већина биљака како би могли апсорбовати енергију из сунчеве светлости. Међутим, када снежне алге плодно расту и изложене су јаком сунцу, стварају молекуле црвеног пигмента познате као каротеноиди, који делују као штитник од сунца за заштиту њиховог хлорофила.
Али боље разумевање црвених снежних алги има много више значења од једноставног објашњавања мрља необичне боје у Алпима и близу полова. Његова појава и нестанак важни су маркери климатских промена и како утичу на осетљиве екосистеме у којима се налазе алге.
Према речима Лиане Бенинг, професорке геохемије у Немачком истраживачком центру у Потсдаму, црвени снег постаје све чешћи услед глобалног загревања.
- Повећање нивоа угљен-диоксида у атмосфери повећава температуру, што доводи до већег топљења снега. У тренутку када на снегу тече вода, алге почињу да расту. Све већа количина црвених снежних алги такође може допринети климатским променама. Црвени пигмент затамњује површину снега, смањујући количину светлости и топлоте коју рефлектује назад у свемир, познату као ефекат албеда. Привлачећи више топлоте од сунца, снег се топи још брже, што омогућава даљем ширењу алги. Алге топе своја омиљена станишта, као да уништавају сопствену кућу - објашњава Бенинг.
Студије су показале да се цветање црвених алги јавља на глечерима широм света, од Антарктика до Хималаја и Арктика. Дакле, питање на које желе да одговоре научници јесте да ли је цветање црвених снежних алги све распрострањеније и учесталије.