ЗАСТРАШУЈИЋИ СНИМЦИ РАЗОРНОГ НЕВРЕМЕНА! Овакво пустошење није скоро виђено, има и МРТВИХ (ВИДЕО)
Иако су размере разарања запањујуће, постоји нада јер су власти брзо реаговале.
У провинцији Шандонг на истоку Кине, недавни налет торнада изазвао је велику трагедију и разарање. Према локалним медијима, најмање пет особа је изгубило живот, док је чак 88 људи повређено у овом страшном догађају.
Пустошење у деловима града Хезе и окрузима
Петак поподне био је кобан за делове града Хезе и округе Донгминг и Јуанћенг, који су били директно погођени торнадоом.
Према извештајима агенције АП, торнадо је оставио за собом разорне последице, укључујући оштећење 2.820 кућа, 48 далековода и преко 4.000 хектара под усевима.
Иако су размере разарања запањујуће, постоји нада јер су власти брзо реаговале. Према информацијама кинеске државне новинске агенције Синхуа, обнова комуникација, снабдевања струјом и водом већ је у току.
Ова вест пружа наду заједници која се суочава са последицама овог разорног природног догађаја.
Овај трагични догађај показује колико су природне непогоде непредвидиве и колико је важно имати ефикасне мере управљања ванредним ситуацијама.
Уједно, истиче се и важност брзе реакције власти и спремности заједнице да се носи са изазовима обнове након катастрофе.
Подсетимо, жесток торнадо погодио је недавно православни манастир у Грузији и иза себе оставио пустош. На удару се нашао манастир Алаверди из ВИ века.
- Стање је ванредно, ниједан кров није сачуван. Стручњаци морају да прегледају, удар торнада је био веома јак и зато морамо проверити да ли постоје невидљиве пукотине. Иста ситуација је и са звоником, који је већ захтевао ојачање и рестаурацију, а данас је још важније утврдити какав је удар примио. Све је практично пољуљано, невероватно је каква сила је то уздрмала, огромни каменови са врха су разбацани као листови папира - изјавио је епископ епархије Алаверди, владика Давид.
Заменик грузијског министра инфраструктуре и регионалног развоја, Илија Бегијашвили, објаснио је да стручњаци морају да утврде размере штете на манастиру, након чега ће држава одлучити које мере ће предузети у процесу обнове Алавердија.
- Потребно је детаљно проучавање манастира, још не знамо с чиме се суочавамо. Алаверди је споменик културне баштине, има своју специфичност и стручњаци морају дати закључак - изјавио је Бегијашвили.
Извор: Србија Данас/Република