ЗАСТРАШУЈУЋИ ПОДАЦИ ИСТРАЖИВАЊА: Код 91 одсто испитаника који су прелажали корону имају једну заједничку последицу
Светска здравствена организација недавно је објавила да су дуготрајни симптоми попут умора, кашља, главобоље и губитка чула укуса и мириса и даље чести међу популацијом од 18 до 34 године
Сазнања научника говоре о томе да ковид-19 код појединих пацијената може да значајно оштети рад бубрега, јетре, срца и мозга. И то на дуже стазе. Недавно истраживање је показало је да чак 91 одсто пацијената који су се "опоравили" има барем једну дуготрајну компликацију ове болести.
ДОНЕТА ОДЛУКА: Нобелове награде за књижевност Луизи Глик
ПУТИН НА СТО ФРОНТОВА: Председник Русије на све начине покушава да оконча рат у Нагорно-Карабаху
Докторка (28) преминула од короне: Више од два месеца била у болници, породица открила тајну њене маске (ВИДЕО)
Нова открића резултат су истраживања спроведеног на 965 пацијената који су се опоравили од ковида-19 у Јужној Кореји. Научници су саопштили да је 879 испитаника, односно њих 91,1 одсто, рекло да је има један дуготрајни симптом. Умор је био најчешћи симптом (забележен је код 26 одсто пацијената), а потешкоће са концентрацијом забележене су међу 25 процената пацијената, према Корејској агенцији за контролу и превенцију болести (КДЦА).
Бројни пацијенти рекли су да имају и психолошке проблеме и дуготрајни губитак чула укуса и мириса, код појединих је ова последица била присутна и неколико месеци након завршетка болничког лечења.
Резултати истраживања су још један доказ да немали број особа које су прележале корону бори са дуготрајним последицама овог обољења.
Светска здравствена организација недавно је објавила да су дуготрајни симптоми попут умора, кашља, главобоље и губитка чула укуса и мириса и даље чести међу популацијом од 18 до 34 године и то две до три недеље након што су добили позитивне резултате тестирања.
У истом извештају пише да је 40 одсто пацијената који су преживели пандемију САРС-а 2003. године, која је, такође, била изазвана корона вирусом, показивало симптоме хроничног умора који су трајали три и по године након дијагнозе. Агенција је закључила да постоје све већи докази дуготрајних здравствених компликација које утичу на срце, плућа, мозак и ментално здравље пацијената.
Треба поменути и извештај Центара за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) из јула који је показао да се 35 одсто испитаних пацијената није потпуно опоравило ни две до три недеље након позитивног тестирања на вирус, а многи су рекли да се осећају уморно. Поједини стручњаци верују да болест може да изазове синдром кроничног умора познат као мијалгијски енцефаломијелитис.