ЈЕЗИВО ОТКРИЋЕ! МЕСЕЧНО УБИЈАО 300 МАЧАКА: "Било ми је жао када пате током клања, али морао сам!" (ФОТО/ВИДЕО)
Мачје месо се узгаја јер је јефтиније од другог.
Ресторан у ком је месечно убијано 300 мачака због припреме локалних специјалитета заувек је затворен.
Пам Куок Доан (37) водио је пет година ресторан у Тај Нгујену на северу Вијетнама.
- Специјалитет од мачјег меса - писало је на натпису испред ресторана са фотографијом црне мачке разрогачених очију у горњем десном ћошку.
Једење мачака релативно је уобичајено у Вијетнаму где се њихово месо сматра афродизијаком, амајлијом за срећу, али и суперхраном која јача здравље и штити од ковида.
- Пре него што сам продавао мачје месо послуживао сам нормалну храну и пиће, међутим, приходи нису били довољни да покрију трошкове живота моје породице. Тада сам покушао да продајем мачје месо јер није било ниједног ресторана са таквом понудом у околини - каже отац двоје деце.
Једну по једну, Доан би утопио мачке у канту, држећи их штапом. Тешко му је пало сазнање да су неке од животиња које је убијао претходно биле нечији кућни љубимци.
- Било ми је жао кад сам видео како пате током клања. Све је било због новца јер сам морао да зарадим за породицу - додаје Доан који је отац двоје деце.
Доан се за помоћ обратио удружењу за права животиња ХСИ која је прошле године започела кампању против трговине мачјим месом у Вијетнаму. Склопио је договор за једнократну помоћ за затварање ресторана спашавајући животе 20 мачака и мачића у кавезима. Програм нуди финансијске подстицаје власницима ресторана с мачјим месом да се пребаце на друге изворе зараде и дају мачке на удомљавање.
Мачке су одведене у центар за спашавање животиња и ускоро ће бити дате новим власницима.
ХСИ је иначе успешно водила и кампању за затварање два ресторана са псечијим месом у Тај Нгујену.
- Одушевљени смо што затварамо нашу прву трговину мачјим месом у Вијетнаму и надамо се да ће то бити прва од многих јер се све више људи попут господина Доана окреће од ове окрутне трговине - наводе из организације.
Узгој паса и мачака ради меса и даље је популаран у неким земљама где је често јефтиније од другог меса или је део локалне традиције, а негде се сматра да има посебна здравствена својства. Тешко је измерити глобалну трговину месом паса и мачака јер се све одвија под велом тајне.
Псеће месо никада није било забрањено од стране вијетнамских власти и кошта отприлике исто колико и говедина у трговинама. Мачије месо према анкети ХСИ редовно једу 2 од 10 грађана Вијетнама.
Мачке се не узгајају ради меса па су лукави добављачи познати по томе да краду мачке кућне љубимце или намаме дивље мачке користећи домаће замке с опругом.
Групе за заштиту животиња наводе да се 10 до 20 мачака и паса убије и прода свакодневно на било којој пијаци.
Мачје месо постиже три пута већу цену од свог псећег.
Продавачи наплаћују више од 10 евра по килограму за живу мачку док црна мачка има скоро дуплу цену јер се верује да има лековита својства.