ЗБОГ ЊЕГА НАПАДНУТ БЕЈРУТ? Откривено ко је био мета израелског напада - САД га траже од 1983. године
Према извештајима више медија, командант Хезболаха на којег је изведен израелски ваздушни напад у Бејруту је Фуад Шукр, познат и као Хаџ Мохсин, виши саветник лидера терористичке групе Хасана Насралаха, јавља Тимес оф Исраел.
Израелске одбрамнене снаге (ИДФ) су га пре неколико година означио као команданта пројекта прецизних ракета Хезболаха.
Такође је тражен од стране Сједињених Америчких Држава због своје улоге у бомбашком нападу на касарну америчких маринаца у Бејруту 1983. године.
Подсетимо, гласна експлозија чула се у либанској престоници Бејруту, рекао је један сведок у уторак, преноси Јерусалем Пост.
Данима се очекује израелска одмазда за ракетни напад на фудбалски терен на окупираној голанској висоравни, где је погинуло десеторо људи.
За тај напад Израелци су окривили Хезболах, и најавили одмазду.
Сукоб између Израела и Хезболаха траје деценијама, карактерисан периодичним ескалацијама и сукобима. Хезболах, либанска шиитска милитантна група подржана од стране Ирана, и Израел су се сукобили у неколико озбиљних конфликата, од којих је најпознатији рат из 2006. године.Хезболах је основан 1980-их година као одговор на израелску инвазију на Либан. Његова главна сврха је била отпор израелској окупацији јужног Либана. Организација је расла уз подршку Ирана и Сирије, постајући значајна војна и политичка сила у Либану.
Рат из 2006. године
У јулу 2006. године, Хезболах је извео прекогранични напад на израелске војнике, убивши тројицу и заробивши двојицу. Овај инцидент изазвао је 34-дневни сукоб познат као Други либански рат. Сукоб је резултирао значајним разарањем у Либану и северном Израелу, са хиљадама цивилних жртава и великим бројем расељених особа.Рат из 2006. године није резултирао јасним победником, али је значајно утицао на обе стране. Хезболах је успео да преживи израелски војни притисак и задржи своје оружане капацитете, док је Израел остварио одређени степен одвраћања. Међународна заједница је посредовала у прекиду ватре, а УНИФИЛ (Унитед Натионс Интерим Форце ин Лебанон) је појачао своје присуство на југу Либана како би надзирао примирје.