Здравствени систем ове европске земље пред тоталним колапсом: Лекари најавили масовне оставке 1. новембра - "То је једино ефикасно решење"
Хиљаде незадовољних здравствених радника у Словачкој планирају да дају оставке 1. новембра.
Здравствени радници у Словачкој незадовољни су због новог плана фискалне консолидације. Иако је нови министар здравља Камил Шашко понудио концесију од 100 милиона евра како би ублажио незадовољство, здравствени синдикати нису попустили и заузели су чвршћи став у преговорима.
Нови министар здравља, Камил Шашко (Хлас), суочава се са правим ватреним крштењем. Шашко је преузео функцију усред жестоких мера консолидације које су смањиле предвиђено повећање плата здравствених радника. У почетку су фрустрирани здравствени радници планирали да престану са радом на дежурствима и прековременим сатима, која премашују законске лимите. Сада су додатно учврстили свој став, при чему лекари прикупљају оставке, а представници синдиката спремни су да их предају.
- Имамо 2.462 отказа из укупно 32 болнице, а број отказа наставља да расте", рекао је др Петер Висолајски, председник Лекарског синдиката (ЛОЗ). Предаје оставки заказане су за 1. новембар, а уз двомесечни отказни рок, лекари би напустили болнице 1. јануара.
- Без ових лекара, као што је Словачка већ више пута сведочила, рад болница није могућ - додао је Висолајски.
Компромис од 100 милиона евра
Почетне мере фискалне консолидације у Словачкој планирале су смањење буџета за сектор здравства за 259 милиона евра. Овај новац је првобитно био предвиђен за повећање плата здравствених радника. Пре ових мера, влада и Лекарски синдикат (ЛОЗ) постигли су договор 2022. године да се плате здравствених радника повећају за 9,7 одсто. Међутим, због нових мера консолидације, тај договор је ревидиран, и повећање плата смањено је на свега три одсто.
После састанака са Министарством финансија, Шашко је објавио да су договорили додатна средства од 100 милиона евра за плате, на уштрб повећања државног дефицита.
- У оквиру овог пакета, данас нудим медицинским сестрама и болничарима исте услове за раст плата које су имали пре него што је консолидација одобрена, а лекарима нудим повећање од 6,4 одсто уместо тренутних три одсто - рекао је министар на јутарњој конференцији за новинаре са председником Пелегринијем и поновио понуду на послеподневној конференцији у министарству.
Повећање плата медицинских сестара и болничара, дакле, остало би на оригиналних 9,7 одсто као пре консолидације. У просеку, плате лекара повећале би се за 163 евра месечно, док су они тражили 252 евра. Министар је нагласио да ово није замрзавање нити смањење плата, већ нешто спорији раст.
- Ово су услови које данас нудим у интересу налажења компромиса представницима лекара, медицинских сестара и болничара и верујем да ће их прихватити и зауставити притиске - додао је министар.
Министар Шашко је упозорио да би, ако се оставке наставе, могао да буде озбиљно забринут да би средства од 100 милиона могла бити преусмерена на друго место. "Унапред кажем да је ова сума коначна", изјавио је Шашко у петак.
Министар се налази у изазовној позицији. Или ће остати доследан и угрозити здравствену заштиту, или ће попустити и ослабити своју позицију током тек треће недеље на функцији.
Јединствен фронт
Упркос обећању да ће одржати статус кво за раст плата медицинских сестара, Унија медицинских сестара и бабица (ОЗ СаПА) стала је уз лекаре и одбила било какво мешање у зараде здравствених радника.
- Влада тера медицинске сестре и бабице даље од кревета пацијената, јер нема места за медицинске сестре тамо где лекари недостају. На тај начин, влада показује да не цени нити брине о раду медицинских сестара и бабица - наводи се у њиховом саопштењу.
ОЗ СаПА је додала:
- Врло је велика потражња за високо квалификованим словачким медицинским сестара у суседним земљама, које ће их радо примити када напусте Словачку. Најтужнији део је то што ће квалитет здравствене заштите за словачке пацијенте трпети -
Висолајски је изразио жаљење због одлуке политичара да поделе здравствене раднике и прекрше споразум из 2022. године између лекара и владе.
- Ова одлука отвара непотребан конфликт који је ЛОЗ покушавао да избегне. Подсећамо да је одговорност за здравство на министру и влади. Волели бисмо да влада, министри и председник уведу мере које би изазвале незадовољство међу финансијским групама, а не међу здравственим радницима - додао је.
Да ли ће синдикати успети трећи пут?
- Словачка ће ускоро доживети трећи талас оставки лекара - упозорио је Висолајски у уторак.
Ово би била реприза сценарија из 2011. и 2022. године. У оба случаја, синдикати су прикупили хиљаде оставки и надјачали претходне владе. Међутим, тренутни спор представља први устанак лекарског синдиката против Фицове владе.
- Више не прихватамо празна обећања политичара; данас се не ради само о платама лекара, већ о томе да влада коначно почне да спашава здравствени систем у Словачкој. Непостизање решења овог питања утицаће на све пацијенте и, самим тим, и на здравствене раднике - рекао је Висолајски у уторак.
Наставио је: "Због тога смо позвали наше колеге да нам се придруже и предају своје оставке; то је једино ефикасно средство које имамо да натерамо владу ка стварним решењима проблема".
Министар Шашко и влада имају недељу дана да пронађу заједнички језик са синдикатом и избегну било какав утицај на пружање здравствених услуга.
- Нажалост, владе делују само под притиском оставки лекар - закључио је Висолајски.
Извор: Србија Данас/ЕУправо Зато