ЗЕМЉА КОЈА ЈЕ ИМАЛА РАЗЛИЧИТЕ ТАКТИКЕ У БОРБИ ПРОТИВ ВИРУСА: Корона донела и неке потпуно другачије проблеме
Прво затварање су имали још пре годину дана
Док се читава Европа месецима бори са пандемијом корона вируса оштрим мерама и "закључавањем", Португалци су имали неколико различитих тактика. Покушали су са локдауном, радом од куће, ограничавањем броја људи на плажи, али њима је корона донела и неке потпуно другачије проблеме попут - много већих рачуна за струју и отежано пословање због лоших интернет веза.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/10/04/profimedia-0364007272_0.jpg?itok=7r0emCYq)
ШТИТИ ОРГАНИЗАМ И ЈАЧА ИМУНИТЕТ: Ево због чега свакодневно морате да узимате СЕЛЕН!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/20/profimedia-0564314996.jpg?itok=js9R4NSh)
НИСУ САМО АФРОАМЕРИКАНЦИ НА УДАРУ: Још један облик расизма и напада добија на замаху у Америци
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/20/pjimage_11_0.jpg?itok=uARwAoHF)
СВЕ СЕ ОТРГЛО КОНТРОЛИ - ЕВРОПА ПЛАЋА ВИСОКУ ЦЕНУ, СА ЊОМ И БАЛКАН: Британски сој заједнички кривац за хаос!
- За мене и моје колеге велики проблем у преласку на рад од куће био је квалитет интернета, који није свима у становима био на завидном нивоу, као и плаћање увећаних рачуна - најпре струје. Португал нема систем централног грејања и иако зими температуре не падну испод 14 степени, у стану буде јако хладно кад се нико у згради не греје лепо. Тако су рачуни чак и дуплирани, што је значило плаћање и више од 100 евра само за струју, тамо где су редовни рачуни били око 50 евра - каже у разговору за Милена Лазић, Београђанка која већ годину и по дана живи и ради у Лисабону.
Она додаје да је њена фирма изашла у сусрет запосленима и дала им неке минималне износе за покривање трошкова рада од куће, али тек у фебруару. Милена напомиње да многи, на жалост, нису имали срећу ни да задрже послове, а камоли да имају буџет за рад од куће.
- Тренутно је у Португалу најстрожи lockdown од почетка пандемије. Највеће бројеве новозаражених имали смо после католичког Божића, а узрок је била одлука владе да све отвори за Божић и тако омогући својим држављанима да прославе празник са породицама. Као последица, од јануара су сви кафићи и ресторани затворени, осим "за понети" или за доставу хране. Не раде ни школе, шопинг центри (осим супермаркета), теретане, спортски терени, а државне институције можете посетити само за унапред заказане састанке - објашњава Милена.
Прво затварање Португалци су имали још пре годину дана, средином марта 2020. када је све и почело, а одређена врста локдауна, према Милениним речима, траје све до данас, у мање или више стриктном облику.
- Пошто радим у ИТ сектору, за португалски стартап, прелазак на рад од куће био је природнији него у другим струкама, али то не значи да је било лако. Моја фирма је почела са радом од куће већ 13. марта, кад су бројеви заражених још били мали и мислило се да ће све потрајати највише месец или два. Почетком јуна смо се вратили у канцеларију, све до новембра када су бројеви поново почели да расту - наводи Милена.
У току тих шест месеци "слободе" маске су биле обавезне, а био је ограничен и број људи и растојање у свим угоститељским објектима и радњама. Најављивало се чак и бројање људи који улазе на плажу.
- Људи су се донекле придржавали правила и нису се задржавали у јавним просторима. Полицију сам често виђала да растерује људе са кеја, где су уживали на сунцу - каже Милена.
Од октобра су мере поново пооштрене и постојао је полицијски час током викенда, од суботе у 13х до понедељка ујутру, али су људи и даље могли да изађу у свом крају, да прошетају пса или да трче.
- Упркос свим мерама, живот се одвијао колико-толико нормално и могли смо да путујемо возовима на море, да изнајмљујемо кола, да се шетамо и, пре свега, да се крећемо слободно - истиче Милена.
Пошто велики проценат португалског БДП-а долази од туризма, држава се трудила да у што већој мери омогући својим држављанима да зараде од туризма, а и туристима да омогући да дођу. Летови су били забрањени само у току прериода са највишим бројевима заражених, осим према суседној Шпанији која је имала раст бројева у току лета. Ипак, много људи у угоститељству је изгубило послове, каже Милена, а и приметно је на улицама да се затвара све више малих кафића и ресторана "из краја".
Португал има велики број странаца, па им је држава олакшала боравак током пандемије продужењем важења документације и убрзала је развој дигиталног пријављивања.
- Што се тиче здравствене заштите, тестови на корону су јако доступни и покривени националним здравственим системом, иако се на ред за преглед чекало по неколико дана. Приватне клинике су такође упослене да раде за национално здравство, што је значајно повећало мрежу објеката где се врши тестирање - закључује Милена Лазић.