АМЕРИЧКИ САВЕЗНИК ХТЕО ТАЈНО ДА НАОРУЖА РУСИЈУ: Детаљан списак земаља које се помињу у документима Пентагона
Документи, који су први пут процурели на Дискорду пре више од месец дана, изазвали су негодовање међу америчким партнерима и натерали САД да поправе штету.
Цурење поверљивих америчких војних докумената пружило је увид не само у то како САД прикупљају обавештајне податке, већ и у то шта Вашингтон мисли о земљама широм света - од непријатеља до савезника.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/04/08/rusija-amerika-vojska1_foto_profimedia.jpg?itok=Vo23AR_a)
"КОШМАР ЗА ПЕТ ОЧИЈУ!" Процурела нова серија америчких поверљивих докумената - постоји тајни обавештајни савез?!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/22/peskov.jpg?itok=DMOmX-A0)
ПЕСКОВ О ПРОЦУРИЛИМ ДОКУМЕНТИМА ПЕНТАГОНА: "Сви се проучавају, чињеница је да САД шпијунирају многе шефове држава"
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/04/10/profimedia-0767919434.jpg?itok=C8WatnNZ)
УКРАЈИНА МЕЊА ВОЈНЕ ПЛАНОВЕ НАКОН ЦУРЕЊА ПОВЕРЉИВИХ ДОКУМЕНАТА: Нови детаљи скандала у Пентагону, у току опсежна потрага!
Документи, који су први пут процурили у Дискорду пре више од месец дана, изазвали су гнев међу америчким партнерима и натерали САД да поправе штету. Аналитичари сугеришу да би цурење више од 100 високо поверљивих америчких војних докумената могло да буде "врх леденог брега" и да би САД сада требало да се припреме за могуће последице које би цурење могло имати на њену репутацију и односе са савезницима.
Документи се пре свега односе на војне снаге Украјине, указујући на слабе тачке у противваздушној одбрани Украјине и потенцијалне проблеме са снабдевањем муницијом.
Према документу сачињеном крајем фебруара, процењује се да ће украјинска "способност да обезбеди противваздушну одбрану средњег домета за заштиту бити потпуно смањена до 23. маја. УКР процењује да може да издржи још 2-3 таласа удара" руских ракета и дронова. Украјински званичници су јавно умањили значај цурења поверљивих војних докумената. Али како Вашингтон пост сазнаје, украјински званичници су заправо прилично љути што су осетљиве информације које деле са САД постале јавне.
Тајне из Јужне Кореје
Јужнокорејски званичници су такође бесни, они су већ рекли да планирају да разговарају о детаљима докумената са Вашингтоном. Један документ, тј. детаљима разговор између два висока званичника за националну безбедност Јужне Кореје о забринутости Савета за националну безбедност због захтева САД да та земља пошаље муницију Украјини. Јужнокорејски званичници су били забринути да би испорука муниције прекршила политику Јужне Кореје да не пружа војну помоћ земљама у рату. Према документу, један од званичника је тада предложио начин да се заобиђе политика без њене промене - продајом муниције Пољској. У документу који није датиран наводи се да је Јужна Кореја пристала да прода артиљеријске гранате како би помогла САД да попуне залихе, инсистирајући да би "крајњи корисник" требало да буду САД.
Ким Тае-Хјо, заменик саветника за националну безбедност Јужне Кореје, тврди да су интерне расправе пуштених званичника "лажне" и "измењене".
Амерички министар одбране Лојд Остин разговарао је у уторак са својим јужнокорејским колегом, док су званичници у Сеулу негирали могућност да је канцеларија председника могла бити извор информација о продаји оружја Јужне Кореје САД.
Спомиње се Израел
Израел се такође помиње у документима. У једном извештају се наводи да је главна израелска обавештајна агенција Мосад охрабрила своје официре да учествују у протестима против нове владе, "укључујући неколико експлицитних позива на акцију". Извештај је изазвао негодовање у Јерусалиму. Кабинет израелског премијера је одговорио у име Мосада, назвавши извештај "лажним и без икаквог основа" и нагласивши да је обавештајна служба традиционално политички неутрална.
Најновије објављене информације односе се на Египат и наводне тајне планове за снабдевање Русије пројектилима и муницијом.
Египат прошао најгоре
Документ од 17. фебруара резимира наводне разговоре између египатског председника Абдела Фатаха ал-Сисија и високих египатских војних званичника у којима се помињу планови да се Русији испоруче артиљеријске гранате и барут. У документу, Сиси налаже званичницима да производњу и испоруку ракета држе у тајности "како би избегли проблеме са Западом".
У документу се наводи да је особа идентификована као Салах ал-Дин рекла да ће "наредити својим људима да раде у сменама ако буде потребно, јер је то било најмање што је Египат могао да учини да се Русији одужи за раније неодређену помоћ". У документу није јасно каква је била претходна помоћ Русије Египту. У документу се такође истиче да САД верују да се план Египта да Русији испоручи војну помоћ никада није остварио.
Упитан о документима, портпарол египатског министарства спољних послова Ахмед Абу Зеид рекао је за Вашингтон пост: "Став Египта од почетка је био заснован на немешању у ову кризу и на обавези да се држи подаље од обе стране, потврђујући подршку Египта Повељи УН и међународно право".
Документи више пута показују како се америчка обавештајна заједница "инфилтрирала" у руску војску. Неколико пута је истицано да је Вашингтон успео на време да упозори Кијев на планирани руски напад тако што је са Украјином поделио информације о плановима ГРУ, руске војне обавештајне агенције и руске плаћеничке групе Вагнер.
Вагнер се обратио Турској
Један документ сугерише да се Вагнер обратио Турској, савезници у НАТО-у, да им помогне да набаве залихе. Представници Вагнера су се, како се извештава, састали са турским контактима ради куповине оружја и опреме од Турске за Вагнерове напоре у Малију и Украјини. Из извештаја није јасно колико је турска влада можда знала о овим наводним састанцима и да ли су се показали успешним.
У једном од процурелих докумената Пентагона такође се наводи да су сарадници Вагнер групе од краја фебруара планирали да "дискретно" отпутују на Хаити како би проценили да ли постоји било каква шанса да се постигне договор са тамошњом владом, која се бори за контролу са насилним бандама које контролишу огромни делови престонице.
Што се тиче Кине, амерички војни документи анализирају могућности и последице уласка Пекинга у рат у Украјини. Једна оцена истиче да би украјински удар на руско тло уз помоћ НАТО оружја могао да увуче Пекинг у рат. Такође, истиче се да би украјински напад на високог лидера у Русији могао да делује као "додатно оправдање да Кина пошаље смртоносну помоћ" Москви.
Од осталих докумената који се тичу Кине, издваја се онај који укључује детаље тестирања једног од најнапреднијих кинеских војних изума - хиперсоничног оружја ДФ-27. Према документу, балистичка ракета је летела 12 минута на домету од 2.100 км и имала је "велику вероватноћу" да продре у амерички одбрамбени систем.
Везе Кине и Никарагве
У једном делу докумената који су процурели наводи се да је британски државни секретар за одбрану Бен Волас дао инструкције свом министарству да истражи планове за распоређивање једног од своја два носача авиона у Индо-Пацифик, потенцијално у сарадњи са азијским савезницима или САД.
У једном документу који је процурио наводи се да је кинеска државна компанија била у преговорима са владом Никарагве 2022. године о развоју дубокоморске луке. Одвојени документ који се односи на Иран, који садржи податке из пресретнутих комуникација и сателитске фотографије описује иранске припреме за тестирање нове ракете и сателита за лансирање у свемир.
Руски хакери напали Канаду?
Међу најзанимљивијим обавештајним подацима који се тичу Канаде издваја се онај у коме је проруска хакерска група Зарја поделила снимке екрана са наводним службеником руске обавештајне агенције ФСБ, у којима тврде да су добили приступ канадској гасној инфраструктури и да би могли да покрену моментално затварање дистрибуције гаса. Енбриџ, највећи канадски дистрибутер природног гаса, рекао је у саопштењу од понедељка да није нападнут нити му је прећено.
Русија је почела да анализира документе, рекао је у понедељак портпарол Кремља Дмитриј Песков, додајући да изгледа да делују "прилично занимљиво". Поједини проруски војни блогери упозорили су да на цурење докумената Пентагона треба гледати са скептицизмом, истичући да би све ово заправо могла бити америчка кампања дезинформација.