ЛАЖНЕ ФОТОГРАФИЈЕ И СНИМЦИ СЕ ШИРЕ ИНТЕРНЕТОМ: Друштвене мреже преплављене ФЕЈК садржајем поводом земљотреса у Турској
Неки од садржаја су настали после катастрофа које су задесиле друге делове света у прошлости
BBC је открио да су неке фотографије на друштвеним мрежама, за које се тврди да су из Турске, заправо настале после катастрофа које су задесиле друге делове света у прошлости.
ВИШЕ НЕ МОГУ НИ ДА СЕ ИЗБРОЈЕ! Нови разоран земљотрес погодио Турску!
САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ ГРАДОВА У ТУРСКОЈ ОТКРИЛИ ХОРОР: Срушили се читави квартови - стручњаци открили како је дошло до КОЛАПСА (ФОТО)
ПОСЛЕ ТУРСКЕ И СИРИЈЕ, ЈАК ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ЈОШ ЈЕДНУ ДРЖАВУ: Епицентар на 55 километара од острва!
Само неколико сати после разорног земљотреса који је погодио Турску и Сирију, лажни и обмањујући садржаји почели су да круже интернетом.
Људи су поделили фотографије и снимке настале приликом ранијих катастрофа у другим државама, уз тврдње да је то штета проузрокована земљотресима у понедељак. Овде су неки од примера који су привукли највише пажње на интернету.
Нуклеарна електрана
У једној објави, коју је поделио верификовани корисник Твитера, тврди се да се приказује експлозија нуклеарне електране услед земљотреса у Турској. Видео је имао више од 1,2 милиона прегледа. У твиту је, такође, писало: "Није потврђено, да ли је ово стварно?" То није био приказ турске нуклеарне електране како експлодира.
Помоћу интернет претраживача је утврђено да су се ови призори и раније појављивали на интернету. Настали су после експлозије у Бејруту, у августу 2020, у којој је погинуло најмање 200 људи.
Твитер је накнадно додао белешку испод објаве, у којој је нагласио порекло снимка.
Урушавање зграде
У понедељак је у раним јутарњим часовима објављен снимак, уз тврдњу да је приказано урушавање зграде у Турској. Видео је прикупио више од милион прегледа на Твитеру.
Претрагом кључних кадрова из овог снимка на Гуглу, откривено је да је видео настао приликом урушавања зграде на Флориди, у јуну 2021. Тај снимак се тада нашироко делио на друштвеним мрежама.
Цунами погађа обалу
Омид Ђалили, британско-ирански комичар, на Твитеру је поделио видео уз речи да је то цунами, који је погодио обалу Турске после земљотреса. Снимак је погледан скоро 300.000 пута.
На снимку се види како велики талас односи зграде поред плаже док људи беже. Поново је претрагом кадрова на интернету откривено да је то снимак из септембра 2018. године, настао у Индонезији.
На снимку су приказане последице земљотреса јачине 7,5 степени по Рихтеровој скали, који је погодио острво Сулавеси и изазвао цунами приликом ког је оштећен приобални град Палу.
Пошто су други корисници Твитера указали на грешку, Ђалили је поделио још једну објаву.
- Схватио сам да ово нису јучерашњи снимци из Турске. Ово сам твитовао касно увече, у емотивном стању, а видео сам нашао код извора који су углавном поуздани - навео је он.
Урушавање скеле
У још једној објави на Твитеру, окачен је снимак на ком скеле са вишеспратнице падају на земљу. У твиту се лажно тврди да је то изазвано земљотресом у Турској. Снимак је подељен на више платформи и прикупио је стотине хиљада прегледа.
Овај снимак је заправо из Јапана и настао је 2016. године. Поставио га је исти корисник који је поделио и фотографије забележене после експлозије у Бејруту.
Фотографија пса
Фотографија пса како лежи на рушевинама, а чија шапа је поред руке која вири из бетонских плоча, објављена је после потреса.
Њу је пратио натпис "срцепарајућа фотографија дана". Фотографија је до сада прегледана више од 1,4 милиона пута.
Претрагом помоћу бесплатне Гугл ленс технологије, утврђено је да се иста слика налази на сајту за продају фотографија, уз опис: "Пас пази на повређене људе у рушевинама после земљотреса".
На сајту пише да је фотографија настала 18. октобра 2018, што доказује да није у вези са земљотресом који је погодио Турску ове недеље.
Више вести о земљотресу у Турској прочитајте ОВДЕ.