Сандра невина РОБИЈАЛА 43 године: Искористили су њену БОЛЕСТ како би је УБЕДИЛИ да сведочи ЛАЖНО и избегне СМРТНУ КАЗНУ
Жена која је иза решетака провела последње 43 године, мора да буде пуштена на слободу у року од 30 дана осим ако тужиоци не одлуче да јој поново суде, рекао је судија.
Жена из Мисурија која је била у затвору више од 40 година због наводног убиства пуштена је након што је судија пронашао "јасан и убедљив" доказ да је она невина за убиство о коме је реч.
Сандра „Санди“ Хем (63) је била осуђена на доживотни затвор за – убиство Патрицие Јесче, библиотекарке у Сент Џозефу, у Мисурију, 1980. године, након што је Хем дала изјаве полицији у којој је сама себе инкриминисала док је била психијатријски пацијент.
У петак, окружни судија Ливингстона Рајан Хорсман пресудио је да „докази директно“ повезују убиство Јесче са локалним полицајцем, који је касније отишао у затвор због другог злочина и умро.
Хем, која је иза решетака провела последње 43 године, мора да буде пуштена на слободу у року од 30 дана осим ако тужиоци не одлуче да јој поново суде, рекао је судија. Пресуда је донета након саслушања у вези са доказима у јануару где је Хемин правни тим изнео аргументе који подржавају њен исказ. Њена затворска казна означава најдужу познату погрешну осуду једне жене у историји САД, рекли су њени адвокати из Пројекта невиности - непрофитне организације за кривично право.
- Захвални смо Суду што је признао тешку неправду коју је госпођа Хем трпела више од четири деценије - навели су њени адвокати у саопштењу. Хем се у почетку изјаснила кривом за убиство у замену за избегавање смртне казне. Али њена осуда је одбачена у жалбеном поступку. Поново је осуђена 1985. године након једнодневног суђења у којем је једини доказ против ње било њено „признање“.
У петицији од 147 страница у којој се тражи њено ослобађање од одговорности, адвокати су тврдили да су власти игнорисале њене „дивље контрадикторне“ и „чињенично немогуће“ изјаве док је била пацијент у психијатријској болници. Хем, тада 20-годишња, била је на лечењу од слушних халуцинација, дереализације и употребе дрога када је била мета полиције, рекли су њени адвокати. Већи део свог живота, почевши од 12. године, провела је на болничком психијатријском лечењу.
Током низа вишесатних интервјуа, Hemme је дала опречне изјаве о убиству док је била лечена антипсихотицима, рекли су њени адвокати.
- У неким тренуцима, била је јако под утицајем лекова да није могла чак ни да држи главу и била је везана за столицу - написали су.
Детективи су приметили да је Хем деловала „ментално збуњено“ и да није у стању да у потпуности разуме њихова питања. Стивен Фјустон, пензионисани детектив полиције у Сент Џозефу, сведочио је да је прекинуо један од интервјуа јер „није деловала потпуно кохерентно“. Полиција је „искористила њену менталну болест и приморала је да даје лажне изјаве док је "била под седативима и лечена антипсихотицима“, рекли су Хемеови адвокати.
Они су тврдили да су власти у то време потиснуле доказе који су укључивали Мајкла Холмана, тада 22-годишњег полицајца који је покушао да искористи кредитну картицу жртве. Холманов камион је примећен у близини места злочина, а пар минђуша које је идентификовао отац убијене библиотекарке пронађен је код Холмана.
Холман је у то време био осумњичен и испитан је. Многи детаљи откривени током истраге о Холману никада нису дати адвокатима осуђене жене. Холман је био под истрагом због преваре у осигурању и провала и провео је време у затвору. Умро је 2015. године. У својој пресуди у петак, Хорсман је написао да "никакви докази осим непоузданих изјава госпође Хем не повезују је са злочином", додајући да су те изјаве "узете док је била у психијатријској кризи и физичким боловима".
Насупрот томе, „овај суд сматра да докази директно повезују Холмана са овимзлочином“, написао је Хорсман. Он је рекао да тужиоци нису успели да обелодане доказе који би помогли одбрани Хем и да је њен бранилац на суђењу пао "испод професионалних стандарда".
Канцеларија државног тужиоца Мисурија, која се борила да потврди њену осуду, није одмах прокоментарисала одлуку судије.
Извор: Србија Данас/Мондо