ЖЕНА ПРВИ ПУТ НА ЧЕЛУ ДРЖАВЕ? Зузана Чапутова фаворит на изборима у Словачкој
Иако Чапутову подржава 52,9 посто гласача, а Шефчовича 16,7 одсто према последњем испитивању јавног мњења, избори ће како процењују политички аналитичари ићи у други круг јер нико неће успети да добије више од 50 одсто на првом гласању.
Словачка би могла први пут да добије жену на месту председника, Зузану Чапутову (45) из странке Напредна Словачка, иначе активисту за заштиту животне средине и либерала. Чапутова је, према анкетама, фаворит пред скоре изборе 30. марта и добија далеко више гласова од најјачег ривала секретара ЕУ за енергетику Мароша Шефчовича.
Као што се и очекивало! Изјава амбасадора БиХ о злочину на Новом Зеланду покренула БУРУ У РЕГИОНУ!
Изборни слоган Чапутове гласи: "Боримо се против зла!". Она је била стални демонстрант након убиства истраживачког новинара Јана Куцијака и његове веренице 2018. године. То убиство и истрага о наводним везама словачких политичара и италијанске мафије изазвали су велику кризу у земљи, забринутост за слободу медија и страх од корупције.
Талас огорчења довео је до оставке премијера Роберта Фице. Политика Чапутове је пријемчива за бираче који нису задовољни садашњим политичким елитама ни у власти ни у опозицији, сматрају политички аналитичари. Она заговара право на абортус и обећава већа права за истополне парове, али то би јој могло смањити популарност у конзервативној Словачкој.
ДРЖАВА ДАЈЕ 50 ЕВРА АГЕНЦИЈАМА ЗА ДОВОЂЕЊЕ СТРАНИХ ТУРИСТА: Али постоје одређени услови, а ево и који...
Њен ривал Шефчович има подршку владајуће странке Смер-СД, што би га могло дисквалификовати у очима оних којима та странка више није прихватљива. Многи Словаци, међутим, сматрају да Шефчович, који је и потпредседник Европске комисије од 2014, не познаје добро унутрашњу политику земље.
Шефчович је у почетку водио у анкетама, док је Чапутова, слабо позната у широј јавности, избила у први план тек након повлачења научника Роберта Мистрика који је подржао њену кандидатуру.
Словачки председник има симболичну улогу, ратификује међународне споразуме и именује највише судије, укључујући председника Врховног суда. Он је и главни командант оружаних снага и има право вета у тој области.