ЖИВОТ У ЧЕРНОБИЉУ ЈЕ И ДАЉЕ МОГУЋ? 180 људи одбило је да напусти место катастрофе и данас живе тамо (ВИДЕО)
Они који су живели недалеко од електране евакусиани су у кругу од 30 километара и створена је такозвана "ексклузивна зона".
Валентина Кухаренко има 82 године и она је једна од веома малог броја људи која је одлучила да не жели да напусти свој дом који се налази у познатој "ексклузивној зони" Чернобиља након нуклеарне катастрофе која се догодила 26. априла 1986. године.
Тог дана избила је хаварија на четвртом реактору нуклеарне електране, што је довело до ширења радијације кроз целу Европу.
МАСКА КОЈА УБИЈА ВИРУС: Научници развијају коначно РЕШЕЊЕ
ЦРНИ ТАЛАС КОРОНЕ У ЖИТНИЦИ ЕВРОПЕ! Украјина бележи највише инфицираних у дану
БЕСНЕ БОРБЕ У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Војници падају као снопље, гину и цивили у пограничним насељима
Они који су живели недалеко од електране евакусиани су у кругу од 30 километара и створена је такозвана "ексклузивна зона".
- Мој муж је видео бљесак док је радио на дизалици. Није обраћао много пажњу јер је тамо често било таквог бљеска, али касније је почео да осећа голицање у грлу и уста су му била сува. Рекао је својим пријатељима: Не осећам се добро. Они су рекли: Мораш да пијеш вотку, али ти то не радиш. И ујутру су дошли лекари са Гајгеровим бројачем и измерили радијацију његове тироидне жлезде, и била је веома висока - каже Кухаренко.
У тренутку експлозије погинула је 31 особа, али је на хиљаде људи умирало у годинама које су уследиле због излагања радијацији и од рака.
Такође, на хиљаде квадратних метара земље и воде било је контаминирано. Међутим, неки људи су одлучили да се врате кући и тамо живе већ неколико деценија.
Данас је живот у украјинској зони "ексклузивности" забрањен законом. Међутим, неки мештани тврде да се људско тело навикне на све.
Око 180 углавном старијих људи живи овде иако експерти наводе да је земља и даље контаминирана до опасних нивоа.
- Тренутно су људи изложени радијацији чак и изван ексклузивне зоне. Зато што је све опасно и за природу чак и 30 година након експлозије. Влада мора да уложи огромне инвестиције како би заштитила људе, стотине хиљада људи који живе ван ексклузивне зоне - рекао је професор Сергеј Тибцев са Националног универзитета за живот и природне науке.
Иако има утицај на људе, неки научници тврде да се екосистем опоравља, те су неки људи спремни да ризикују.
Евгениј Маркевич има 82 године и пошто му је недостајала кућа, одлучио је да се врати.
- Људско тело се прилагоди на све, навикне се на ствари и све постане нормално. Ускоро ће бити 34 године, за месец дана биће 34 године... време лечи - рекао је он.