Зову је узором демократије, економија јој је у развоју већ 25 година, укинула је војску: Ову државу зову мала Швајцарска
Сан снова
Костарика, у којој се данас одржава други круг председничких избора, мала је земља која живи од еколошког туризма, позната по својој демократској традицији и политичкој стабилности. Често је зову Швајцарском Средње Америке.
Прочитајте и:
На данашњим изборима снагу одмеравају двојица кандидата који по анкетама воде мртву трку - евангелички пастор Фабрицио Алварадо и бивши министар Карлос Алварадо, који нису у роду.
Трамп прети Путину! На помолу нови ХЛАДНИ РАТ: Русија и Америка крећу у ТРКУ У НАОРУЖАЊУ
Костарика, земља с 4,86 милиона становника, која је независност стекла 1821., сматра се узором демократије у Средњој Америци.
Кратак грађански рат 1948. године, последњи у историји земље, резултирао је укидањем војске и означио почетак дугог раздобља политичке стабилности.
И док је неколико средњоамеричких земаља 1980-их било захваћено грађанским ратовима, неутрална Костарика предложила им је мировни план који је 1987. председнику Оскару Ариасу Санчезу донео Нобелову награду за мир.
Први авион са протераним дипломатама слетео у Москву (ВИДЕО)
На међународном плану Костарика је својим приоритетом одредила разоружање и потпуно укидање атомског оружја.
Пазите се: Кинеска свемирска станица ПАДА НА ЗЕМЉУ У ПОНЕДЕЉАК!
Задњих година суочена је, међутим, с порастом криминала, највише због јачања кријумчарења дроге, које је јако раширено у суседним земљама. Године 2017. у тој је земљи убијено 603 људи, што је 12,1 убиство на 100.000 становника и отприлике је у рангу осталих земаља Америке.
Захваљујући прелепој природи, Костарика се понекад назива "зеленом демократијом". Године 2016. посетило ју је 2,9 милиона туриста привучених рајским плажама, густим тропским шумама и импозантним вулканима.
Природни резервати прекривају четвртину њене територије од 51.000 квадратних километара, на којем се налази пет посто светске биоразноликости.
То је једна од ретких земаља која је забранила спортски лов и није допустила да је заведу сирене искоришћавања рударског богатства или нафте, главних ресурса многих латиноамеричких земаља.
Током задњих десет година је ипак претрпео велику штету због власничког развоја. Лоше се управља заштићеним подручјима, све се више загађују ваздух, тло и вода, а штету узрокује и велики узгој ананаса, чији је највећи извозник на свету.
Костарика је ипак једина тропска земља која је успела зауставити дефорестацију, истиче Светска банка.
Такође је озбиљно схватила чисту енергију, премашивши у новембру 2017. праг од 300 дана у години производње електричне енергије искључиво из обновљивих извора.
Костарика се може похвалити с 25 година континуираног раста захваљујући отворености страним улагањима и поступној либерализацији спољне трговине.
БДП по становнику утростручио се од 1960. Раст је у просеку досега 4,5 посто између 2000. и 2013.
Светска банка очекује раст од 3,9 посто 2017. и 3,7 посто 2018.
Земља има и једну од најмањих стопа сиромаштва у Латинској Америци те на Карибима (20,5 посто 2016.)
Има добро развијен састав социјалне заштите и улаже у образовање.
По индексу људског развоја налази се на 66. мјесту у свијету од укупно 188.
Звоно у цркви одзвонило 76 пута: Сахрањен научник Стивен Хокинг
Године 2014., двије десне странке (ПЛН и Социјално-кршћанска странка јединства), које су дијелиле власт од 1960-их, претрпјеле су повијесни пораз кад је за предсједника изабран центрист Луис Guillermo Солис.