170 година СРПСКЕ ВОЈВОДИНЕ: Одржана свечаност поводом Мајске скупштине, са поносом се сећамо 1848. године
"Војводина је показала модел складног живота свих народа који се у њој "преплићу""
Свечана академија којом је обележено 170 година од одржавања Мајске скупштине, на којој је проглашено оснивање Српске Војводине, одржана је данас у карловачкој гимназији уз присуство највиших представника покрајинске и републичке власти и цркве.
Прочитајте и:
Председник Покрајинске владе Игор Мировић рекао је да су идеје на којима је настала Српска Војводина уткане у колективно сећање српског народа, који и данас гаји иста начела слободе, равноправности и просперитета за све народе на територији Србије.
Војводина је показала модел складног живота свих народа који се у њој "преплићу", поручио је Мировић те додао да ће Војводина наставити да иде путем којим је ишла када је основана, из поштовања према прошлости, али и из жеље за напретком у будућности.
- Политика заједништва и напора који ће довести до економског напретка је наш пут. Пут који је осветљен пре 170 година, и због кога знамо куда ходимо и какву будућност желимо - рекао је Мировић.
Изасланик председника Србије Никола Селаковић рекао је да је одржавање Мајске скупштине један од најважнијих догађаја у српској историји, који се догодио захваљујући људима који су надрасли своје време и "крчили своме роду пут у будућност".
Додао је да су Срби са друге стране Саве и Дунава вековима били одвојени од матице Србије, али су гајили осећај националне припадности и жељу за сједињењем.
"Снага предака и њихова мудрост лежала је у њиховој цркви и војсци. Срби су добро спознали значај очувања свих чинилаца њиховог идентитета, а Мајска скупштина представља један од најзначајнијих демократских узлета дотадашње историје Србије", рекао је Селаковић.
Он је истакао да је Српска Војводина, Војводина свих људи који живе и делају у миру и равноправности.
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић рекао је да је Мајска скупштина природно настала на револуционарном таласу који је захватио Европу, као и да данас, када све више запостављамо српски језик и писмо треба имати на уму да су се баш за права њиховог коришћења преци борили.
"Идеја Српске Војводине остала је као идеја српског ослобођења и слободе, као идеја равноправности, не само српског већ и других мањинских народа", рекао је Вукосављевић.
Министар је додао да српски народ зна високу цену слободе и очувања народног идентитета, те да зато поштује те исте вредности код других мањинских народа.
- Памћење прошлости помаже у сагледавању даљег пута, а догађај који данас обележавамо један је од поузданих путоказа - закључио је Вукосављевић.
Свечаној академији у гимназији у Сремским Карловцима присуствовали су и председница Народне скупштине Маја Гојковић, министар просвете Младен Шарчевић, патријарх Иринеј и председник САНУ Владимир Костић.