Руб времена им не може ништа: Духовно благо Беле Цркве - дар за туристе из свих крајева Србије, али и света (ФОТО/ВИДЕО)
Општина годинама ради на очувању верских објеката и адаптира их тако да им руб времена не може ништа.
Српска православна, римокатоличка, румунска православна и руска православна црква чувају духовна блага становника Беле Цркве.
Верски објекти у овој општини веома су примамљиви туристима, те стога не чуди што посетиоци долазе из свих крајева земље да виде шта то Бела Црква може да им пружи.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/31/pjimage_17.jpg?itok=FRE746Sm)
Манифестације које не смете пропустити: Време је да завирите у карневале Беле Цркве (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/24/pjimage_10.jpg?itok=9URR5k14)
ЛЕГЕНДА МАЧВАНСКОГ ГЛУМИШТА: "Мартинови дани" у Богатићу окупљају људе широм Србије (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/31/pjimage_11.jpg?itok=gmnRGXwa)
Када желите у природу, али и на час историје: У варошици на југу Баната све је на једном месту - ПИКНИК И УСПОМЕНЕ (ВИДЕО/ФОТО)
Општина годинама ради на очувању верских објеката и адаптира их тако да им руб времена не може ништа. У своју туристичкој понуди већ годинама има обиласке цркви на свом подручју и може се рећи да свака црква краси Белу Цркву.
Српска православна црква први пут је у Белој Цркви подигнута 1751. године од дрвета и била је посвећена св. Петру и Павлу. Године 1774. команда Илирско-банатског граничког пука доставила је предлог да се нова црква сазида од тврдог материјала, јер је стара постала тесна с обзиром на стално повећање српског становништва. Радови су отпочели крајем 1774. године, а завршени 19. децембра 1780. године. Такође је посвећена св. Петру и Павлу.
Од 1780. до 1794. године обављани су унутрашњи радови и постављен иконостас, црквени украси, столови и певница, а дуборезачке радове радио је Аксентије Максимовић.
До краја 1805. године црква је коначно изграђена, завршени су радови на торњу који је покривен бакарним плочама, а кров је покривен црепом. До 1807. године допуњени су сликарски радови. Од 1808. године до 1838. године обављени су унутрашњи радови и оправка цркве, тада су израђене нове фреске, поред тога што су поправљене старе и обновљени златарски радови.
Сликарске радове је обавио белоцрквански сликар Симеон Јакшић, иконе и фреске на олтару радили Павел Ћурковић и Арсеније Јанковић. Од 1841. до 1849. године обављани су унутрашњи радови у цркви.
Због барокног стила изградње и чувених фресака, икона и слика, ова црква је као историјски споменик стављена 1962. године под заштитом државе.
Римокатоличка црква посвећена је Светој Ани, а подигнута је 1806. године.
Први досељиници Немци 1718. године подигли су на пронађеним рушевинама црквицу. Како је у аустро-турском рату била порушена, 1740. године црква је обновљена и посвећена св. Ани. Године 1778/1779. црквица је проширена и генерално оправљена.
Одлука за градњу нове цркве донета је 1793. године. Тада је одређено да се изгради на месту једноспратне зграде Команде Граничног пука која је изгорела у последњем аустро-турском рату. Године 1803. отпочела је градња цркве и поручено звоно. У 1806. години сви радови су завршени. Године 1862. намештен је горњи торањ и сат, а 1868. године гвоздена врата.
Крајем 1868. године, на основу предлога Румунске црквене општине , Магистрат је одобрио грађевински плац за градњу цркве. Следеће године Румунска црквена општина откупила је гостиону " Турска глава " коју је преуредила за привремену богомољу.
Градња румунске црква отпочела је 1871. године, завршена је 9. јула 1872. године, када је и посвећена.
Захваљујући донацији кнеза Димитрија Шаховског 1930. године организовано је прикупљање добровољних прилога за изградњу руске цркве. Зидање цркве је завршено 1931. године. У октобру 1932. године, храм св. Јована Богослова освештао је епископ Теофан Курски.
Изграђена 1878. године у оновременој Мадершпаховој улици. Црква која је 1926. године генерално обновљена, не располаже уметничким делима. Како је број евангелиста након другог светског рата смањио, богослужења се у евангелистичкој цркви не одржава годинама.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бела Црква. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.