У Бачком Петровцу имате места која ће вас вратити неколико деценија уназад (ФОТО)
Народне ношње, домаћи производи, радионице за децу само су део онога што можете доживети у овој општини
У Бачком Петровцу ова два места које можете да посетите и да се осећате се као да сте се вратили неколико деценија уназад. Аутентични прикази некадашње Србије ће вас оставити без даха.
Ово је ЈЕДИНИ професионални словачки театар у Србији, а ево у ком граду се налази!
ОВИМ местом у Србији жене ГОСПОДАРЕ: Кад видите шта све раде, СВЕ ће вам бити ЈАСНО
Етно соба - Дом културе Гложан
Поставка Етно собе налази се у просторијама Дома културе у Гложану. Сви експонати датирају из периода 1920-1950. године.
Постоји стална поставка којој се повремено, најмање четири пута годишње, мења тема.
Све поставке етно собе финансирају и припремају чланице Удружења жена "Словенка" из Гложана и мештани. Део експоната чине обичне свакодневне и свечане ношње ношње.
Етно соба тренутно садржи две поставке:
- Прва, из 2013. године, има тему стих из народне песме: Вцера наполуниа кед сом воду брала, што у слободном преводу значи "Јуче у подне кад сам ишла по воду".
- Друга поставка је из 2015. године под називом Започиначка, односно први дан свадбе.
Етно соба - Удружење петровачких жена (Сполок petrovských жиен)
Експонати поставке у Етно соби потичу из тридесетих година 20. века.
Поставка има све делове намештаја који су обичне стајали у таквој соби. Има доста интересантних детаља, а приказана је и ношња Словака у старије време.
Тренутно је актуелна и друга велика изложбу која приказује ношњу на сватовима у Петровцу и предмете направљене од конопље (мисли се на ткање као што су пешкири, столњаци, чаршави, па и одевни предмети).
Налази се на овој адреси: Удружење петровачких жена, Маршала Тита 2, 21470 Бачки Петровац
Аутентична словачка кућа у којој се налази галерија Владимира Урбанчека (ФОТО)
Етно кућа "АХОЈ"
У Бачком Петровцу постоји и једна Етно кућа "АХОЈ" која је основана 2001. године са циљем очувања традиције и живота на селу. Један део је преуређен у "Сеоску учионицу". У њој деца могу да учествују у разним креативним радионицама.
Коришћење природних материјала и упознавање традиционалних занатских вештина кроз игру и откривање нових могућности њихове употребе основна је идеја креативних радионица. Деца раде у групи, али свако дете се индивидуално опробава у активностима, а имају неколико одређених тема које деца могу да одаберу.
1. Глина - грнчарство, под коју спада упознавање с глином, њеном применом и производима уз разговор, након тога деца индивидуално праве предмете од ње.
2. Ткање, под коју спада упознавање са ткањем као техником, производима и њиховом применом. Затим посматрање процеса ткања на разбоју и на крају индивидуални рад деце, ткање на дечијим разбојима.
3. Сирак – метла, за почетак упознавање са сирком од гајења биљке до метле и њене примене, затим посматрање процеса израде метле од сирка и на крају индивидуални рад деце на доради метлице
4. Кукуруз, на почетку се деца упознају са кукурузом као једном од основних култура у Војводини, а после индивидуално деца праве цвет од кукурузовине
5. Фолклор, деца се упознају са војвођанским фолклором и неким примерцима словачке ношње
Зузке Медвеђ - сликарка двадесетог века и самоука сеоска девојка из Бачког Петровца (ФОТО)
Деца након успешно завршене радионице која траје до 3 сата, одлазе кући са једним сувениром који су сами направили.
У склопу Етно куће организована је и сувенирница у којој се свакодневно могу купити сувенири, локални производи и ношње, као и добити све туристичке и сервисне информације о Општини Бачки Петровац.