ГРАДОНАЧЕЛНИК НОВОГ САДА МИЛАН ЂУРИЋ: Помажемо социјално најугроженијима, из буџета преко 275 милиона динара
Нови Сад издваја све више за социјална давања.
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић у разговору са новинаром Дневника говорио је о социјалној политици града, о издавањима из буџета искључиво уза ову намеру, бригу о најстаријим и социјално најугроженијим суграђанима.
НОВА НОВЧАНА ПОДРШКА ЗА ГРАЂАНЕ: Извојено чак 20.000.000 ДИНАРА, ево коме је намењена
НОВА НОВЧАНА ПОДРШКА ЗА ГРАЂАНЕ: Извојено чак 20.000.000 ДИНАРА, ево коме је намењена
Градоначелник НС о улагањима у градску инфраструктуру: У Нови Сад ушло 330 милиона евра, отворено 8.500 радних места
КАТАСТРОФА У ВОЈВОЂАНСКОЈ РАВНИЦИ! Велики број СРНА и друге дивљачи пронађене мртве, надлежни затекли сцене УЖАСА (ФОТО)
- Град Нови Сад у последњој деценији интензивно води рачуна о унапређењу свих сегмената живота својих грађана, а посебну пажњу обраћамо на најрањивије категорије становништва и на оне којима је помоћ најпотребнија. Зато и можемо да се похвалимо снажним буџетом Градске управе за социјалну и дечју заштиту, као и сталним порастом издвајања за разне намене, из широког спектра социјалних услуга које користе нашим суграђанима- рекао је у разговору за „Дневник” градоначелник Новог сада Милан Ђурић.
Додаје да је ове године за једнократне помоћи и друге врсте материјалне помоћи планирано 276.832.000 динара, што износи 46 процената више у односу на 2023. годину.
- Материјална подршка за децу, одрасле и старе је у виду месечних или једнократних помоћи, као и помоћи за опрему корисника за смештај у установу социјалне заштите. Ту спадају и накнаде трошкова за услугу личног пратиоца детета, за услугу персоналне асистенције, као и накнада трошкова сахрањивања - истиче Ђурић.
Колико је новца издвојено за друге облике социјалне заштите, те ко има право и на који начин може да их оствари?
- Можда људи генерално нису упознати са широким дијапазоном услуга које се финансирају из буџета за социјалну заштиту, већ само сегментарно, уколико их животна ситуација или непосредно окружење упућују на то. Набројаћу само оне најистакнутије. Почевши од Дневног боравка за децу са сметњама у развоју и омладину са инвалидитетом у школи „Милан Петровић” у овој години планирано је 103.943.963 динара. Финансирамо још један Дневни боравак, али за за децу и младе из породица у ризику, а за реализацију те услуге у 2024. године планирано је 28.288.990 динара и њу пружа Центар за социјални рад. Имамо и финанирање Дневног боравка за старије кориснике, при Геронтолошком центру „Нови Сад” за шта је планирано 7.651.000 динара. Поносни смо на функционисање Клубова пензионера којих има укупно 19 у нашем граду, и који функционишу при Геронтолошком центру „Нови Сад”, за шта издвајамо 76.322.015 динара на годишњем нивоу, поред бројних улагања у реновирање истих. Постоји и Дневни боравак у Основној школи за децу предшколског узраста са сметњама у развоју у школи „Милан Петровић” за шта је ове године планирано 36.389.895 динара. Услуга свратишта обезбеђује се деци и младима који живе или раде на улици, а за ту намену смо издвојили 18.000.000 динара. Град финансира и Саветодавно-терапијске и социјално-едукативне услуге које пружа Саветовалиште за брак и породицу, као и услуге смештаја у прихватилиште за оне којима је неопходно осигурати безбедност у кризним ситуацијама, попут „Сигурне дечје куће“ и „Сигурне женске куће“. Увек се водимо потребама наших суграђана, ослушкујемо шта је то што је неопходно унапредити, побољшати и променити.
Ко има право на помоћ пензионерима са најнижим примањима и колико новца је издвојено за ту намену?
- Захвални смо за све што су наши најстарији суграђани чинили за развој нашег друштва и што су пружили подршку држави да превазиђе велике изазове. Наша је дужност да покажемо међугенерацијску солидарност, и да им олакшамо и учинимо срећнијим пензионерске дане. Познато је да пензионери са најнижим примањима из Новог Сада имају право на новчану помоћ за побољшање материјалног положаја, која је прошле године износила 10.000 динара. То се односило на укупно 5.251 корисника пензије прошле године, чији износ пензије не прелази 21.766 динара, а који имају пребивалиште на територији Новог Сада. Оно што је лепа вест за наше пензионере је да се у 2024. години планира дупло већи износ за њих, 20.000 динара. Поред тога, Град ће и наредне године из буџета обезбедити средства за одлазак 400 пензионера у бање, плаћање режијских трошкова за домове, као и за адаптацију Клубова пензионера.
Који су планови у вези са изградњом социјалних станова, а шта је до сада урађено?
- Град Нови Сад континуирано спроводи поступке стамбене подршке и до сада је спроведено три конкурса за продају станова по непрофитним условима, односно по цени изградње. Продато је укупно 56 станова, и то 26 станова у Кисачкој улици, пет станова у Новом Саду на више локација и 24 стана у Новом Саду у Улици Момчила Тапавице bb. Тренутно је у завршној фази конкурс за продају још 25 станова истој улици и ускоро се очекују први резултати у виду предлога листа реда првенства. Град Нови Сад путем Стамбене агенције на овој истој локацији гради још две ламеле са по 75 станова, од којих је за једну ламелу у 2023. години спроведен поступак јавне набавке за изградњу и до краја јануара ове године требало би да се почне са изградњом, док се у наредном периоду очекује наставак пројекта за изградњу и друге ламеле. Такође, за потребе трајног решавања стамбених потреба избеглица изграђено је укупно 531 стан, и то у Ветернику у улицама Војводе Бојовића и Радничкој 276 станова, Футогу 152 стана, на Ченеју девет станова и у Ветернику у Улици Милана Тепића укупно 94 стана. Планирано је да се настави са изградњом станова за солидарно становање, за све категорије грађана који испуњавају услова из конкурса.
Колико сада Нови Сад има Клубова пензионера и да ли су у плану нови?
- Нови Сад има веома разгранату мрежу пензионерских клубова, који функционишу у оквиру Геронтолошког центра. Од 2016. године, интензивно радимо на њиховој реконструкцији, адаптацији и изградњи нових. Реновирано је седиште Удружења пензионера у Поштанској улици, а реконструкције за потребе Удружења су рађене у Будисави, Степановићеву, Ковиљу, Кисачу, Буковцу. Изграђен је нови објекат Дома пензионера у Каћу, као и нов објекат за МЗ Сајлово у оквиру кога се налазе и просторије намењене Удружењу пензионера, а саниран је и објекат који користи Удружење пензионера у Футогу. Последњи који смо отворили био је Дом пензионера у Лединцима. Као што сам рекао, ми ослушкујемо потребе наших суграђана, тако да где год видимо да има услова за реализацију неке инвестиције, адаптацију или изградњу неког новог места за окупљање и дружење наших старијих суграђана, ми ћемо је радо реализовати. И убудуће ћемо се трудити да заједно решавамо сва питања која су кључна за бољи живот пензионера, којих у Новом Саду има преко 72 000.
Колико је ове године планирано новца за вантелесну оплодњу?
- Већ деценију уназад град помаже женама које желе уз помоћ вантелесне оплодње да се остваре као мајке, покривајући трошкове ове процедуре. Тако је за појединачан износ накнаде за вантелесну оплодњу ове године Град обезбедио 320.000 динара појединачно за жене до 45. године живота. На име накнаде трошкова за вантелесну оплодњу, Одлуком о буџету Града Новог Сада за 2024. годину планирано је 12.510.000 динара, а тај износ из године у годину само расте. Град пружа шансу и свим женама са територије Новог Сада које се боре с неплодношћу, а које желе не само прво, него и друго или треће дете, да уз подршку из буџета финансирају програм вантелесне оплодње.
Колика је помоћ за прворођено дете?
- Град Нови Сад финансијски помаже породицама које добију прво дете, у износу од 50.000 динара за прворођену бебу, док је за тројке тај износ 200.000 динара. Недавно сам био у Бетанији где смо однели новогодишњи поклон, за прво дете рођено у Новом Саду 1. јануара нове године, малог Милана, у износу од 300.000 динара, док су све друге бебе рођене тог дана добиле по 200.000 динара. Новчани поклон добиће и све бебе које се роде 1. фебруара, на Дан Града и то по 300.000 динара. Град Нови Сад обезбеђује бесплатну исхрану деце у основним школама, у потпуности покривамо трошкове боравка у Предшколској установи „Радосно детињство“, а субвенционишемо боравак деце у приватним вртићима. Такође, финансирамо и превоз ученика средњих школа у друге општине. Оно што је исто важно да суграђани знају, породицама са троје и више деце следује умањење обавезе плаћања комуналних услуга, у износу од 30-50 одсто у зависности од броја деце у породици. За те породице, обезбеђене су и годишње аутобуске карте за децу до краја редовног школовања, као и бесплатне карте за Штранд.
Колике су субвенције за вртиће, те да ли је било увећања и колико места има у државним где је боравак бесплатан, те да ли је планирано проширење капацитета ПУ „Радосно детињство“ ?
- Да бисмо изашли у сусрет свим родитељима чија деца иду у вртиће у Новом Саду, први смо донели одлуку о бесплатним вртићима за сву децу која иду у ПУ „Радосно детињство“. Када су у питању издвајања, у буџету за наредну годину поново су обезбеђена средства на име финансијске подршке породици са децом уписаном у приватну предшколску установу. Дакле, за боравак у приватним вртићима, у 2024. години планирано је 643.188.000 динара, што представља додатно повећање субвенција, тако да ће родитељи деце до три године добијати појединачну субвенцију од 16.000 динара, уместо 10.000 динара пре ребаланса, док ће деца узраста од три до седам година добијати по 13.000 динара, уместо 8.000. Навео бих и то да смо у 2023. години ове субвенције већ повећавали, а да су средства у односу на 2022. године удвостручена. Ми настављамо да градимо вртиће градити и нећемо стати, само нека је деце што више. Уверен сам да нам недостаје јако мало да потпуно решимо листу чекања и на томе ћемо интезивно радити у наредном периоду. Проширење капацитета је планирано за доградњу објекта ПУ „Радосно детињство“ у Ковиљу. Укупна површина након завршетка радова и опремања дограђеног дела износиће 1.677 м². Реализацијом доградње и опремања објекта биће омогућено похађање васпитно-образовног процеса, поред 232 деце, за још 80 деце.
(Србија Данас/Дневник)