КАД ПРОЛАЗИТЕ ПОРЕД ДУНАВА ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Уколико пронађете ОВАЈ предмет, можете постати БОГАТИ! (ФОТО)
Неки људи га већ поседују, а да тога нису ни свесни!
Бачка Паланка је позната по свом културном и историјском наслеђу. Ова јужнобачка општина, иако мала, има разлога да се дичи великим стварима. Поред излетишта, ретких биљака, дворца Дунђерски и пиваре, имају и свој музеј.
Музеј се тренутно налази у згради бивше Грађанске школе, где је део тог простора адаптиран и у њему се налазе Палеонтолошка и Археолошка поставка, као и Ликовна збирка Музеја града.
ХОТЕЛ ДУНАВ СРУШЕН ЗБОГ ЛЕПЕ АНЕ: Невероватна прича из Бачке Паланке
Музеј је настао радом Аматерске музеолошке секције којим је прикупљен музејски материјал и 1982. године одлуком Скупштине општине основана је Музејска јединица у Бачкој Паланци која је деловала у саставу Сиз-а за културу. Године 1992. она добија назив Музеј града и данас делује у саставу Установе за културу "Хазар".
Музејски фонд обухвата предмете разврстане у палеонтолошку, археолошку, нумизматичку, етнолошку, историјску и ликовну збирку. У саставу музеја налази се и стручна библиотека.
Иако не тако велики простор, овде су постављени неки од најређих предмета. Ту се налази мач који је имитација Гладијуса. Наиме, то је германски мач који је требало да завара римљане, служио је за војне потребе, а велика је реткост видети га било где у свету. Један од примерака се налази управо у Бачкој Паланци. Ту се налазе и фигура из римског периода пронађена у Гајдобри, месту које је било око 2 године под Римљанима, тако кратко јер овај део Војводине није био плодан за римску цивилизацију. Иза њих је остала мала трговачка постава као и керамичке фигуре.
Оно што је најзанимљивије и што привлачи највећу пажњу посетиоцима јесу остаци мамута који су изложени управо овде.
ОВАЈ КОТЛИЋ МОЖЕ ДА НАХРАНИ 12.000 ЉУДИ: Чудо из Бачке Паланке ОБОРИЛО ГИНИСОВ РЕКОРД! (ФОТО)
Од средине 19. века, долази до минирања између Младенова и Бачког Новог Села када долази и до испливавања костију мамута на обалу Дунава са Бачке стране.
Данас, у музеју се налазе углавном бутне кости, кљове и пршљенови, као и неколико вилица. А и дан данас Дунав избацује на површину делове ових некадашњих становника змље. Оно што је невероватно је то да зубе ових изумрелих животиња рибари користе као тегове за мреже, притом не знајући истину. На црном тржишту остаци мамута немају велику вредност. Отприлике, за 1.000 динара може да се купи један зуб или кост, док су на западу цене доста веће.
ПРИЧА СТАРА ВИШЕ ОД 100 ГОДИНА: Због ЦРНОГ МАКСИМА су БОГАТАШИ НОСИЛИ ТЕСТАМЕНТ са собом
Дакле, уколико шетате поред Дунава и пронађете део некада моћног мамута, немојте га заобићи, узмите га и однестите најближем музеју… Мозда вас неће начинити материјално богатим, али духовно хоће сигурно.