Велике ризнице историје и културе: Народни музеј у Бачком Петровцу и Музеј војвођанских Словака (ФОТО)
Најстарији предмет је још из 1793. године
Народни музеј у Бачком Петровцу постоји од августа 1949. године, када је основан као самостална установа са основним циљем да прикупља, проучава, чува, документује и излаже историју културе, као и материјалну и духовну културу Словака из целе Војводине.
Од самог оснивања музеј се бави чувањем материјалне и духовне културе војвођанских Словака, како би је сачувао од заборава за будуће младе генерације.
Ово је ЈЕДИНИ професионални словачки театар у Србији, а ево у ком граду се налази!
Приликом оснивања, Народни музеј у Бачком Петровцу је садржао пет компоненти: етнографску, културно-историјску, археолошко–нумизматску, природњачку и уметничку збирку. Такође је имао и своју библиотеку са 1141 књига. Од тих збирки до данас сачуване су етнографска и културно-историјска збирка, као и остаци других. У етнографској и културно-историјској збирци доминирају предмети из Бачке, али се у склопу ње такође налазе и предмети са територије целе Војводине.
Од тих збирки до данас сачуване су етнографска и културно-историјска збирка, као и остаци других. У етнографској и културно-историјској збирци доминирају предмети из Бачке, али се у склопу ње такође налазе и предмети са територије целе Војводине.
Музеј у власништву званично има 1041 фотографију. У овој збирци се налазе фотографије скоро свих села и градова Војводине у којима живе Словаци, али и села из Румуније и Бугарске са словачким живљем.
Археолошко-нумизматска збирка је садржала предмете пронађене у археолошким ископавањима ђака петровачке гимназије. На жалост, од нумизматске збирке сачувана је само једна кутија римских новчића, док из археолошке збирке у музеју нису остали сачувани предмети.
Зузке Медвеђ - сликарка двадесетог века и самоука сеоска девојка из Бачког Петровца (ФОТО)
Уметничку збирку музеја чине бројне слике, пре свега словачких војвођанских аутора. Оснивањем Галерије Зузке Медвеђове 1989. године збирка уметничких дела словачких војвођанских уметника је постала део збирке Галерије Зузке Медвеђове.
Седамдесетих година је музеј, једнако као и библиотека, припао Дому културе "28. октобар" у Бачком Петровцу, под чијом је управом био, услед немара, у лошем положају. Многи предмети из збирке су изгубљени. Половином деведесетих година изложбене активности Народног музеја су постепено јењавале, иако музеј никада није престајао са радом.
Осим тога, попут Словачког народног позоришта (основаног 2003. године као једне од најзначајнијих установа културе Словака у Војводини) које је преузело функције бившег Дома културе, Народни музеј је доспео под управу Словачког народног позоришта у оквиру ког и данас делује. 2004. године рад музеја је био формално обновљен и одвија се до данас.
У просторијама које припадају Народном музеју у Бачком Петровцу (у самом музеју и у најстаријој кући) тренутно је евидентирано укупно 3081 експоната (предмета, докумената, фотографија, мапа, књига, народне ношње итд.), који се односе на живот и културу словачке националне мањине у Војводини.
Већина предмета из збирке датира из друге половине 19. и почетка 20. века. Музејска збирка садржи мноштво раритетних предмета.
Најстарији експонат музеја је сврдло са дрвеном дршком, који датира из 1783. године. Предмет је пореклом из Бачког Петровца и у музеј је на поклон био донет из Словачке 1954. године.
У просторијама музеја као стална експозиција уређена је етно соба у којој се налазе стари предмети: кревет са дуњама, дечја колевка ("бевчов"), осликани орман, сто, клупа, коловрат, сандук са одевним предметима, чивилук са окаченим сукњама. У соби се налази и зидана пећ тзв. сељачка пећ која је служила не само за грејање и кување, већ и за спавање.
Завичајна кућа – Бачки Петровац
Ова кућа је прави пример народне архитектуре из времена почетка насељавања Словака у Бачком етровцу, а датира из 1799 године.

Њен првобитни власник је био сиромашни сељак Паљо Кочиш.
Аутентична словачка кућа у којој се налази галерија Владимира Урбанчека (ФОТО)
Грађевина је панонског типа што је било карактеристично за грађевине панонског типа какве су се правиле од 18 до 20 века.
Прављена је од набоја, покривена трском и делимично укопана у земљу. Уређена је у изворном стилу карактеристичном за тај период. Мали прозори, мала, ниска врата и мале собе које су се могле лако загрејати. Опремљена је и аутентичним комадима намештаја, кухињским посуђем и осталим покућством.
У кући су се налазиле две сеоска пећи у којима се ложило све, од шепурика и кукурузовине до дрва, а служила је и за спремање хране.
Објекат се од 1965. године налази под заштитом државе.
Њено оригинално здање је реновирано.
Данас се овај објекат води као етнокућа, и позната је под називом Најстарија кућа у Бачком Петровцу.
Музеј војвођанских Словака
Правни је наследник Народног музеја у Бачком Петровцу.
Припада институцијама од изузетног значаја у области културе Словака у Србији и представља истинско благо материјалне и духовне културе Словака у Војводини.
Одлука Националног савета словачке националне мањине је потврдила то да Музеј војвођанских Словака представља институцију од изузетног значаја за словачку националну мањину.
Циљ Музеја војвођанских Словака је да проучава, стручно обрађује, прикупља, документује, презентује и чува материјална и духовна добра етнолошког, историјског и уметничког карактера из прошлости војвођанских Словака.
У оквиру своје организационе структуре, Музеј војвођанских Словака обухвата Галерију Зузке Медвеђ и културно-историјски споменик "Завичајну кућу у Петровцу".
Суоснивачи Музеја војвођанских Словака су Општина Бачки Петровац и Национални савет словачке националне мањине.