СЕСТРА ЛУКЕ БОЈОВИЋА ЖИВИ СА ЗМИЈАМА Брине о најопаснијим врстама... Погледајте ЧУДЕСАН СВЕТ у београдском зоо-врту (ВИДЕО)
Марија Бојовић, ћерка легендарног директора зоолошког врта Вука Бојовића, последње три године води бригу о рептилима и змијама у београдском Врту добре наде. Уз оца је још као дете заволела животиње и то све без изузетка, па и змије.
- Животиње су саставни део мог одрастања од најранијих дана, а уз тату, који је веома волео рептиле, заволела сам их и ја. Долазећи и радећи са змијама сваког дана заволела сам их као пса, мачку или козе, које највише волим. Ниједна књига не може да вам дочара неку животињу колико искуство и лични додир с њима - рекла је Марија.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398721/profimedia-0538358777.jpg?itok=zWiDBp_d)
КОНАЧНО ДОБРЕ ВЕСТИ СА ИНСТИТУТА ЗА МАЈКУ И ДЕТЕ: Лекари спасили девојчицу (7), са респиратора "скинута" шестомесечна беба
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398860/165973105_779849196005994_8225581974540063674_n_0.jpg?itok=nGZGUGdK)
ОГЛАСИО СЕ ЛЕКА: Истина је да сам се срео са Миленом Радуловић и да ми се извинила, али НИСАМ ХТЕО ДА ТО ИЗАЂЕ У ЈАВНОСТ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/2353/policija_foto_srbijadanas.jpg?itok=TpNeK5Iz)
ВОЗАЧИ, ОВО СУ КАЗНЕ ЗА ВОЖЊУ У ПИЈАНОМ СТАЊУ: Када остајете без дозволе, када вам се пишу бодови, а када само новчана казна?
Чудестан свет
У београдском зоолошком врту данас живи око 30 змија. Отровница нема. Најбројнији су лоптасти питони, којих има 15, има смукова, питона и боа... Неопходна им је константна температура од 30 степени, док у одељку где су смештене тропске змије мора да буде и висока влажност ваздуха.
- Најстарија змија је бурмански питон Урош стар 14 година, дугачак 4,5 метра и тежак 20 килограма. Излегао се из јаја у нашем врту и одмалена је навикнут на људски додир. Змијама је потребно кретање и истезање због варења, па сваког јутра, кад дођем на посао у шест сати, оперем подове и поједине врсте пустим да пузе. Једино Уроша, због величине, лети носимо на хиподром - открила је саговорница.
Ујед уопште не боли, знам то из искуства
Ујед змије не боли, то говорим из личног искуства јер су ме змије више пута уједале, наравно ове неотровнице, прича Марија.
- Људи имају предрасуде према овим бићима која умеју да буду изузетно лепа. Дугина боа, рецимо, на први поглед је обична, браон. Али под светлом њена кожа се пресијава у дугиним бојама. Змије се пресвлаче једном годишње, а што је змија млађа, чешће скида кошуљицу када је прерасте. Преко пресвлачења она уклања с коже повреде или паразите. Кошуљицу скида као кад ми скинемо чарапу. Оно што ми видимо као њихову кожу заправо је наличје, док је лице коже унутра ка телу. То је један физиолошки процес који је веома згодан и супер би било када би и ми људи могли да променимо кожу - истиче Марија.
Марија сматра да људи имају предрасуде према змијама. Каже, када их боље погледате и упознате, схватите да је то један чудесан свет. Змије живе у некој својој димензији и, осим мамбе, како тврди наша саговорница, никада никога не нападају прве, посебно не човека, кога се плаше.
- Змије не чују, слабо виде, али изузетно добро осећају и најмању вибрацију тела. Не воле нагле покрете, посебно спреда, буку и галаму. То их узнемирава јер, као и сви рептили, највећи део живота проводе у мировању. Змија шишти кад је нервозна, а по језику се види да ли је расположена, уплашена или се спрема да зграби плен. Осим очњака, змија има и остале зубе у обе вилице, сразмерне њеној величини - објаснила је Марија.
Библијске приче о змијама с ногама и крилима, према њеном мишљењу, нису измишљене и за то има еволутивне доказе.
- Мужјак сваке змије има хемипенисе. То нису полни органи, већ мали, закржљали остаци ногу, који подсећају на клице од пасуља. Хемипениси служе да мужјак придржава женку приликом парења - испричала је Марија.
Једу пацове
Описала је и како изгледа храњење змија:
- У зависности од врсте и величине, змије се хране једном или два пута месечно мртвим мишевима и пацовима. Природа је то другачије уредила и змија много безболније усмрти свој плен. Миш ни не осети када му се змија прикраде, не пусти ни онај цик кад га шчепа. Трептај ока је спор у односу на то како змија зграби плен, одмах га удави и гута.
Коначно, Марија је апеловала на људе који узимају змије за кућне љубимце да их не избацују напоље у пластичним посудама, већ да их донесу у зоолошки врт, где већ имају три удомљене змије нађене у Београду.