СВИ ЦАРСКИ ПУТЕВИ ВОДЕ У СИРМИЈУМ: Странци хрле у Сремску Митровицу да ОТКРИЈУ ТАЈНИ ГРАД!
Велико интересовање за римске ископине и антички град Сирмијум
Ископине бивше Царске палате, наткривене и уређене, су на оку посетиоцу, од 2010. године, а годишње је посети од 12000 до 15000 туриста из свих крајева света.
Међутим, сад је тек време екскурзија и путовања, па су туристички посленици Сремске Митровице озбиљно спремни за дочек модерних номада, који поред палате имају прилику да посете још неке занимљиве локалитете римског Сирмијума. Царска палата је почетак на "Путевима римских царева", од којих је шест рођено на овом подручју, па није ни чудно што су се заинтересовали туристи чак и из скандинавских земаља.
На Петроварадину се поново одржава Музеј зеца: Колекцију чини више од две хиљаде предмета!
Пријатељства градова не мере се удаљеношћу: Нови Сад и његових 11 побратима!
У НОВОМ САДУ СТАНОВИ СВЕ СКУПЉИ: За гарсоњеру месечно морате издвојити и до 300 евра!
- У Царској палати, има још доста посла. До сада је откривено тек трећина подних мозаика од 350 квадратних метара. Сваке године отворимо десет квадрата, јер је то веома захтеван посао. Годинама се на локалитету Сирмијума, односно у целој Сремској Митровици, обављају истраживања везана за Римско царство и дошло се до великих открића, али се то мало, или готово никако туристички валоризовало - каже Љубиша Шулаја директор Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици и додаје:
- Очигледно да је дошло време да се Сирмијум почне представљати туристима, да донесе одређене приходе како би се истраживања могла наставити. Био би туристички бум када би се коначно открио бар део хиподрома у самом центру града, то је оно што је још увек под земљом, а вредело би да се откопа, уреди и покаже - каже Љубиша Шулаја директор Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици.
Мало је градова у Европи који могу да се похвале тако богатом историјом, као што то може Сремска Митровица, која је била једна од четири престонице Римског царства. Данашњи град испод својих улица и кућа крије таргове некада раскошног и моћног римског града Сирмијума.
- Сирмијумска палата је била правоугаоне основе. Откривени су масивни антички зидови, фрагменти фресака с флоралним мотивима, делови система за централно грејање, плочице разнобојног мермера. Накнадне многобројне адаптације и доградње, које су видљиве у основи палате, указују на њен дуг и буран живот у последњим вековима античког Сирмијума - наглашава Шулаја.
ЊИВА УМЕСТО КАЗНЕ: Суботички затвореници заменили ћелије радовима на пољу
Након расправе у Суботици коначно одлучено: ДАНИЛО КИШ ОСТАЈЕ ПОЧАСНИ ГРАЂАНИН
ФИЛМСКИ ИНЦИДЕНТ У НОВОМ САДУ Активисти кренули да истраже где нестају пси, завршили код шинтера са ПИШТОЉЕМ НА ЧЕЛУ! (ВИДЕО)
Приликом археолошких истраживања Сирмијума поред Царске палате, откривене су и друге монументалне јавне грађевине као што су "Лицинијеве терме", житница, трговачке и зантске четврти. Пронађене су луксузне градске виле, али и вишеспратне стамбене зграде у којима је живело сиромашније становништво.
Град је био заштићен моћним бедемима, а снабдевао се водом преко аквадукта са извора фрушкогорског потока Врањаша. Према писаним документима у граду је тада радила ковница новца, радионице за израду разних предмета од племенитих метала, стакла, керамике а производиле су се и опеке.
ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава (ВИДЕО)