Цвет о ком пева Teya Дора има СНАЖНУ СИБОЛИКУ ЗА СРБИЈУ: Ево зашто га зову СРПСКИ ФЕНИКС
Цвет је назив добио по једној српској краљици.
Певачица Teya Дора са песмом „Рамонда“ једна је од фаворита за победу у вечерашњем финалу за Песму Евровизије.
Наталијина рамонда, цвет о ком Teya Дора пева, има посебну симболику за Србију и српски народ. Препознатљиви цвет љубичастих латица опеван у стиховима поменуте песме представља симбол Дана примирја у Првом светском рату, који се обележава 11. новембра.
БРЕСКВИЦА ИМАЛА КИКС НА ФИНАЛУ "ПЕСМЕ ЗА ЕВРОВИЗИЈЕ" - задрхтала рука након што се ово десило
РТС ДОНЕО ОДЛУКУ: Бресквица НЕЋЕ НАСТУПАТИ на вечерашњем финалу у издању које очекујемо
Припреме за финале у ПУНОМ ЈЕКУ, а када видите КО припрема Констрактино "Кило 'леба" остаћете ШОКИРАНИ
Дан примирја у Првом светском рату слави се као државни празник у нашој земљи од 2012. године. Пре тога се обележавао на првим часовима у свим основним и средњим школама у Србији, од 2005. године.
Тог дана, 11. новембра је 1918. године у Француској је потписано примирје које је било на снази до коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године када је и формално окончан Први светски рат.
Наталијина рамонда је знак Дан примирја управо због вишеструке симболике. Наиме, амблем данашњег празника чини митови одликовања Албанске споменице са почетка 20. века односно зелено-црне трака која окружује љубичасти цвет, Наталијину рамонду.
Назива се и цвет феникс јер се зна да и када се осуши, уколико је залијете, може да оживи. Њено "поновно рађање" спаја се са чињеницом да је и наша земља успела да "стане на ноге" односно да оживи након борби у Првом светском рату.
Цвет спада у угрожену врсту која расте на истоку Србије и на планини Кајмачалан где је српска војска под командом војводе Живојина Мишића ратовала против бугарских снага током припреме пробоја Солунског фронта, шро је prethoidilo ослобађању Србије у Првом светском рату.
Биолози кажу да Наталијина рамонда потиче још из времена леденог доба, а рамонде су као врста познате још од 19. века када их је француски истраживач по коме носе име открио на подручју данашње Шпаније, односно у Пиринејима.
Према подацима Завода за заштиту природе Србије, Наталијину рамонду је 1882. године у Јелашничкој клисури у близини Ниша открио је лекар и ботаничар Сава Петровић, дворски лекар краља Милана Обреновића. Због краја у којем јеронађен овај цвет, Петровић је желео да га назове "Нишка рамонда" али је одлучио да му додели име по краљици Наталији Обреновић.
Овај цвет је у нашој земљи заштићен законом као „строго заштићена врста“, чиме је строго забрањено и кажњиво њено сакупљање и нарушавање станишта.
Подсетимо, Наталијина рамонда која се може наћи и у Северној Македонији, северној Грчкој, Албанији, Црној Гори и на северозападу Бугарске, трећа је и последња откривена врста из рода рамонди, после „Српске рамонде“ коју је на Ртњу нашао Јосиф Панчић и "Рамонде myconi", endemske врсте која расте на Пиринејском полуострву.
Србија Danas/zena.blic.rs/Prenela С.С.