"Мама, је ли тачно да ћеш да умреш?" Карлеуши позлило, лекар препознао опасно стање, захватило и плућа
Све је почело са болом у ногама приликом кретања, а затим је уследило гушење.
Певачида Оља Карлеуша отворено је је у емисији "РТС Ординација" проговорила о проглему са којим се суочила, након што јој је пронађен тромб у нози.
Болест је дошла изненада, а тада је наступио изузетно тежак период за певачицу.
- Никада нисам имала здравствених проблема. Без обзира на посао којим се бавим, никад нисам пила алкохол, газирано. Не пушим, не пијем кафу, лежем рано, рано устајем. Живим здрав живот и одједном осетим да се нешто дешава. Прво се јавио тај бол у листу леве ноге који је подсећао на грч - причала је Оља.
- То се дешавало крајем марта. Бол је био такав да када лежим, нема га. Како устанем, појави се. Да је било отока, посумњала бих, али га није било. Враћам се нормалном животу иако и даље осећам бол. Све било ок два дана док нисам осетила да ми је дах све краћи и краћи, као кад обучеш нешто јако уско што онеспособљава нормалан удах - причала је Карлеуша, која је додала да није посумњала на корону јер је вирус прележала годину дана раније.
- Гушење постаје све јаче, имам као спазам. Како сам имала неки стрес, закажем код кардиолога да видимо шта је. Ураде ми комплетан преглед, ехо итд, све у реду. Докторка каже да види тромбове који су слободни. Види да имам емболију плућа, тромб је направио зачепљење.
Како певачица каже, било јој је тешко да се суочи са дијагнозом и прихвати болест и страх.
- Не постоји човек који се не боји кад му кажу да је то темпирана бомба и не можете да се крећете. Лежиш и чекаш да се тромб веже. Све то време се узима терапија, антиокоагуланти, али заправо само чекаш... Кад је доктор рекао да не смем ни до тоалета, то је за мене био крај. Све сам слушала - истиче Оља и напомиње да је изузетно важно слушати савете лекара.
- Након изласка сам кренула на разне претраге. Није био наследно, Богу хвала. Шта је узрок - не знам, али размишљам само да то остане иза мене. Ја сам зацртала давних дана да ћу живети између 92 и 96 година, све остало ми је препона коју треба да прескочим. Није ствар живети до 92, неко какав ће тај живот да буде.
Њена болест уплашила је сина Павла који је, гледајући тату како плаче, мислио да мама умире.
- "Мама, је ли тачно да ћеш да умреш?", питао ме је Павле. Кад то чујеш, није ти лако. Нашалила сам се и рекла му: "Шта ти је, знаш ли ти колико има до 92, 96. године? - испричала је Оља својевремено у емисији "РТС Ординација".
Шта је тромб и како настаје?
Тромб или крвни угрушак може да нам спасе дан када се посечемо, јер спречава прекомерно крварење. Међутим, понекад се угрушци формирају у унутрашњости крвног суда као последица појединих болести, не могу се разложити природним путем и тада могу да изазову опасне компликације.
Зависно од крвног суда у коме се формира тромб, разликују се артеријска и венска тромбоза. Артеријска најчешће узрокована артериосклерозом (дегенеративним сужавањем артерија) или настаје у артеријској анеуризми (дегенеративном проширењу артерије).
У оба случаја тромб настаје због неприродног струјања тока крви кроз болесни крвни суд, али и због контакта крви са оболелим зидом артерије што скупа доводи до отпуштања прокоагулантних фактора и формирања тромба.
Када је реч о венској тромбози, тромб такође настаје услед нарушавања про-антикоагулантне равнотеже, а која може настати услед дуготрајне имобилизације или слабе покретљивости пацијента, хроничних исцрпљујућих болест и, након великих операција и малигних обољења.
Уколико се формира у површинским венама (најчешће проширеним - варикозно измењеним) праћен је и знацима запаљења када говоримо о тромбофлебитису. Ако настане у дубоким венама, у клиничкој слици изостају знаци запаљења и онда говоримо о флеботромбози.
Најчешће захвата вене потколеница, али се јавља и у бутним и илијачним венама.
Симптоми су:
- оток ноге
- бол у нози (обично као грчеви у у пределу листа)
- црвена кожа у пределу ноге
- осећај топлине у нози захваћеној тромбозом
Фактори ризика за настанак дубоке венске тромбозе су:
Животно доба. Ако сте старији од 60 година, под већим сте ризиком од настанка тромбозе, иако до ње може да дође у сваком животном добу.
Дуго седење. Ако сте дуго седите током путовања, нема грчења мишића ногу, па је циркулација отежана.
Повреда или операција. Ризик од настанка крвних угрушака је повећан услед повреда или операција и продуженог лежања.
Трудноћа. Током тудноће је повећан притисак на вене у пределу карлице и ногу. Посебно су великом ризику изложене труднице код којих постоји наследна предиспозиција за поремећај згрушавања крви.
Контрацептивне пилуле или хормонска надокнада. Контрацептивне пилуле и субституциона хормонска терапија које узимају жене у менопаузи повећавају ризик од настанка крвних угрушака.
Гојазност. Код гојазних особа је повећан притисак на вене у карлици и ногама.
Пушење. Пушење негативно утиче на циркулацију и подстиче стварање крвних угрушака, па се на тај начин повећава ризик од настанка дубоке венске тромбозе.
Рак. Неке врсте карцинома подстичу стварање неких супстанци у крви које изазивају стварање крвних угрушака. Неке врсте терапије против карцинома такође повећавају ризик од настанка крвних угрушака.
Запаљенске болести црева. Болести црева, као што су Кронова болест и улцерозни колитис, повећавају ризик од настанка дубоке венске тробозе.
Позитивна лична или породична анамнеза на ДВТ или ПЕ. Ако неки члан Ваше породице болује од дубоке венске тромбозе или емболије плућа (или обе), и Ви сте под повећаним ризиком.
Генетика. Неки људи наследе генетске факторе ризика или поремећаје, због кога се крв лакше згрушава. Генетско наслеђе не мора да доведе до тромбозе, осим ако се удружи са још неким фактором ризика.
Непознати фактори ризика. Понекад, до стварање крвних угрушака може да дође без очигледних фактора ризика. То се назива неизазвана венска тромбоелмболија.
COVID 19. Поремећај згрушавања крви, односно тромбоза, а посебно венска тромбоза је једна од најопаснијих компликација које се јављају код оболелих од COVID-a 19.