Испоштован СТАРИ СРПСКИ ОБИЧАЈ након рођења Лане Миљковић: Марко у екстази од среће - разбио ОВАЈ предмет
Ово се не пропушта!
Победница друге сезоне ријалитија "Задруга", Луна Ђогани на свет је данас донела друго дете.
Девојчица ће носити име Лана, тешка је 3.600 грама и дугачка 53 цм. Луна се породила у Народном фронту и тренутно се буди након царског реза. И мама и девојчица се осећају добро.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/10/04/marko_i_luna.jpg?itok=8F4np37v)
Снимили смо ПРВИ РАЗГОВОР Луне и Марка након што је на свет дошла наследница Лана: Миљковић ОВО обећао супрузи
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/10/04/prodica_djogani.jpg?itok=K9OuW5i6)
ЈОШ ЈЕДАН РАЗЛОГ ЗА СРЕЋУ У ПОРОДИЦИ: Благослов на благослов у породици Ђогани - За тачно 7 дана СЛАВЉЕ
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/10/04/marko_miljkovic_i_luna_djogani_451589_photo_e-stock_caslav_vukojicic.jpg?itok=lrF2k6QN)
ПОГЛЕДАЈТЕ ШТА СЕ ДОГАЂА ИСПРЕД ДОМА ЛУНЕ И МАРКА! Миљковић ван себе од среће зобг рођења ћеркице Лане, направио потпуни колапс
Поносни отац, Марко Миљковић увелико слави долазак наследнице на свет у породичном дому, где је већ стигао и Лунин отац Гаги Ђогани.
Мљковићу су како стари српски обичај налаже гости који су се окупили на весељу поцепали мајицу.
Када су то учинили, Марко се појавио на тераси свог стана, са тастом Гагијем, где су се веселили и грлили.
Миљковић је у екстази среће разбио саксију, а затим бацио поцепану мајицу са терасе.
Постоји више тумачења обичаја цепања мајице, а ретко где су остављени писани трагови ове традиције.
Једна од најприхваћенијих теорија је да се током времена свака мајица или кошуља истањи и искрза. Зато се цепањем старе мајице или кошуље новопечени отац приморава да купи нову, јер свака нова кошуља представља нову снагу, па због тога, када се роди дете, комшије, рођаци, кумови и пријатељи навале да цепају новог оца уз речи – "Ову да поцепамо, још многе да промениш, ти и твоје дете имали снаге и памети нове, док год сте живи и здрави".
Оно што знамо је да овај обичај води порекло из давне прошлости, када се деца нису рађала у породилиштима, већ у кући, на њиви, у шуми и другим местима. Када није било, као данас, свакојаке опреме за бебе. Новорођенче је при рођењу требало увити у неки комад тканине, да би се заштитило од хладноће.
У случају да није било припремљено платно за увијање, мушка кошуља била је најпогоднија за ту намену. Избегавала се женска одећа за повијање, јер су жене 40 дана по порођају сматране нечистима. Зато се цепала мушка кошуља, да би се преповило и увило новорођенче.
Постоји веровање да цепањем треба да се покаже да енергетској аури оца, одећа коју је до сада носио, није више одговарајући омотач, тј. да само рођење детета мора да доведе до његове психичке промене. Како змија мења стару кожу зарад нове, тако и мушкарци рођењем деце морају да се припреме за промену и за нову улогу – улогу оца.
Такође, постоји веровање да само мушкарци мушкарцима треба да цепају мајице и кошуље, јер на тај начин доносе срећу једни другима и могућност да и сами постану ускоро очеви здраве деце. Сматра се да ће, ако узму комадић кошуље од новопеченог оца, добити и сами дете истог пола.
Шта год да је тачно, овај обичај наговештава радост и срећу због рођења новог живота.