"ЗАВИСНИ СУ ОД НАСИЉА" Психолог се огласио због Звездана и Ане - У питању је дијагноза, а ево и која!
Детаљно објашњење њиховог патолошког односа.
Однос Ане Ћурчић и Звездана Славнића већ месецима потреса „белу кућу“, а тврдње Ћурчићеве да је трпела вишегодишње насиље и малтретирање шокирале су јавност.
У последњој исповести у низу, Ћурчићева је открила да је Звездан био насилан и према њеном детету, па је испричала да га је ударио флашом у главу, а у циљу откривања позадине девијантног понашања огласио се професор доктор Радомир Чолаковић, који се са стручног становишта осврнуо на феномен ријалитија како код нас тако и у свету, али и уопште на динамику патолошких односа одређених личности у тим ријалити програмима.
ЗАНЕМЕО ОД СРАМОТЕ! Погледајте Звезданово ДОЖИВЉАВАЊЕ трансфера блама због Анђелиног кринџа!
СВИ СТРАХУЈУ ОД АНЂЕЛИНОГ СЛОМА: Звездан напустио емисију да би био СА ДРУГОМ девојком - Пао је и ПОЉУБАЦ!
ЦЕЛО ИМАЊЕ ПРЕВРНУЛА ДА ГА НАЂЕ! Ана Ћурчић сазнала за раскид, у сузама га тражи - Напустио Задругу?
- Ријалити програми, како у свету, тако и код нас, одавно су престали да буду чисто забавног карактера, а ако мало боље погледате видећете душевну болницу у малом. Углавном се ради о људима који имају патолошке карактеристике, са дијагнозом ф60, а ту је реч о разним поремећајима личности. Ако бисте се мало загледали у статистику, открили бисте да је 11 људи дигло руку на себе након што су изашли из ријалитија и ушли у реалан свет. Такође, треба рећи и да у ријалитије улазе и нормалне личности које желе да се забаве, али и код њих касније преовлада финансијска мотивација - рекао је професор Чолаковић на почетку разговора за Ало!, који је потом са стручног становишта анализирао однос у којем једна страна оптужује другу за вишегодишње малтретирање.
- Незахвално је изводити закључке о људима с којима нисам радио, а да јесам, то не би било етички са становишта кодекса психолога. Али, ако сте ми рекли да је Ана оптужила свог невенчаног супруга за насиље и да ју је преварио, у овом случају бих могао уопштено да кажем шта се дешава у оваквим патолошким релацијама и везама. У објашњењу овог односа може да помогне феномен „научене беспомоћности“. То је феномен када особа, након низа предузетих активности које немају позитивне резултате формира код себе уверење да нема решења и да је она генерално неуспешна. Тада се мири с том ситуацијом, трпи стресове и то све прелази у хроницитет. Последице су продукција ирационалних уверења, деструктивних осећања и деструктивних форми понашања. Постаје песимистична, љутита, анксиозна, депресивна, тј. „два у једном“. Губи самопоуздање и самопоштовање - каже професор Чолаковић, и објашњава:
- У пракси постоји доста примера патолошких односа и бракова, међутим, у таквим се односима током времена формира пристојна фасада брачне заједнице, али када заронимо у емоционалну сферу, наићи ћемо на разне патолошке комбинације. Најчешћа је комбинација садисте и мазохисте. То значи да за јавност представљају другачију слику брака, али ако узмемо у обзир карактеристике садисте и мазохисте, онда можемо да остваримо реалан увид у квалитет брачних односа. Садиста воли да туче и ужива у томе, а мазохиста ужива у батинама. Наравно, мазохиста не жели да призна да ужива у малтретирању, али брачну неусклађеност испољава вербално код колега, пријатеља на послу - објаснио је Чолаковић.
На питање због чега жртва остаје у односу с насилником професор каже да је неопходно сагледати и другу страну у том односу.
- Ту обично имате посла са школским примером психопате и насилника, који доминира у вези, врло вешто манипулише ситуацијом и стањем у нарушеној психо-социјалној брачној клими. С друге стране, жртва често развије одбрамбене механизме који имају ефекта на емоционално стање, али су краткотрајни. Наравно, ако структуру породице чине и деца, и они су жртве са великим интензитетом емоционалног трпљења. Лако их је препознати јер се повлаче из социјалних односа у вртићу, школи и на факултету, делују депресивно и имају тешкоће у раду, у учењу и у успостављању љубавних веза. У психопатском моделу понашања доминира насиље према слабијем. С обзиром на феномен научене беспомоћности, жртве често уверавају себе да су оне криве и да оне не ваљају и верују да нема правде - рекао је професор.
Анђела Ђуричић глуми љубав
Чолаковић истиче да трећа особа није случајност у оваквим односима, што се десило и у Анином и Звездановом случају.
- Често се у такве брачне везе инкорпорирају и треће особе, а углавном је реч о радозналим, емоционално незрелим личностима, али у позадини је финансијски ефекат - рекао је професор.
- Када је новац у игри, све је дозвољено јер, како наш народ каже, „пара врти тамо где бургија неће“. Посматрајући личности које се инсталирају у туђу везу, можемо приметити да су њихове фацијалне експресије удешене за сваки моменат. Час су озбиљне, час се разнеже, могу да плачу без суза или да лију крокодилске сузе.
Уживамо у туђим проблемима
За професора Чолаковића са стручног становишта интересантан је и психолошки профил људи који прате ријалити.
- Гледаоци су често усамљене особе, неиживљене, радозналци који воле да прате дешавања у туђем дворишту - рекао је Чолаковић.