Пас и беба: Највећа недоумица будућих родитеља!
Нажалост, у нашој култури се животиња још увек тумачи као нешто прљаво и извор заразе, као биће које би апсолутно требало елиминисати из окружења у које долази беба.
Доктор ветеринарске медицине Владимир Терзин каже за Петмагазин да је често у пракси имао прилике да види збуњеност код младих родитеља који треба да добију бебу, а имају кућног љубимца. Њихове недоумице су најчешће биле дефинисане питањем: Шта урадити са псом пошто долази беба?
НАЈЗАД! ДОБИЛИ ВЕЋА ПРАВА: Магарцима на Санторинију ЗАБРАЊЕН прековремени РАД! (ВИДЕО)
- Нормалним приступом љубимцу и беби можемо створити хармонију у којој ћемо уживати без бојазни - рекао је Терзин.
НЕСВАКИДАШЊИ ПОКЛОНИ: Овако је панда Мао Џу ПРОСЛАВИЛА 4. рођендан!
Наравно, један од најсрећнијих тренутака за сваку породицу јесте дан када стиже беба. Припреме су обимне, од спремања собе и преуређивања стана па све до куповине неопходних ствари. У свој тој гужви и спремању, често смо склони да заборавимо на још једног члана породице који такође мора бити припремљен за долазак бебе или новог члана породице/чопора. Морамо бити свесни да је та припрема можда и обимнија и озбиљнија од других.
Међутим, често је препуштамо случају, што може узроковати многе проблеме.Потребно је предузети озбиљне кораке како би пас био припремљен за долазак бебе, а искуства показују да није прерано ни шест месеци раније почети с тим припремама. Мада се чини да је то предуго, морамо бити свесни да је псу потребно више времена за прилагођавање и да се то мора изводити постепено. Ипак, постоји неколико релативно једноставних корака које можемо применити.
Распоред
Пре свега, без обзира на промене, морамо остати верни дневном распореду који наш пас има. Требало би га редовно и у исто време изводити напоље, храна мора да стоји на истом месту и морамо се потрудити да му пружамо онолико љубави на колико је навикао. Промена навика је нешто што пси тешко прихватају и што код њих ствара несигурност.
Пас који је постао симбол грчке катастрофе враћен власницима!
Упознавање с новитетима
Од велике је важности дозволити псу да се упозна с новим стварима које долазе у кућу. Потребно је да му допустите да омирише све новитете, креветац за бебу, играчке, ћебад па и посуде за храну. Оваквим поступком ћете му показати да се од њега ништа не крије и да и он учествује у променама у кући. Психолози чак препоручују да се псу допусти да спава на новом кревету јер ће тако на њему оставити свој мирис, што касније омогућава лакше прилагођавање новом члану породице који ће делимично примити и његов мирис. Мириси су псима битни јер је чуло мириса њихово основно чуло.
Да ли се по штенету пас познаје?
Бебин плач
Друго битно чуло које би требало припремити код вашег пса је чуло слуха. Пси су осетљиви и на звукове које ми не чујемо. Зато им треба пуштати на неком од кућних уређаја звукове бебе, њено оглашавање, плач или звукове које она производи при померању тела. Тако ће се пас с временом навићи на то да се у његовом окружењу јављају нови звукови и неће реаговати на њих лајањем. Пас ће, наравно, у почетку лајати када чује те нове звукове, али га треба смиривати и награђивати га сваки пут када не одреагује.
Дружење с децом
Препоручује се да пре доласка бебе пса водите на места на којима има много деце и опрезно га пуштате да се дружи с њима. Деца имају нагле покрете, испуштају гласне и понекад неартикулисане звукове, што је све за пса ново, а понекад и непријатно. Али овакво дружење с децом треба временски ограничити, па га постепено продужавати и тако навикавати пса на окружење које га ускоро очекује.
Осмех је овом псу помогао да добије нове власнике, ево и како! (ВИДЕО)
Увежбавајући и себе и пса можете предупредити многе негативне последице које се могу јавити у односу дете-пас. Ако њихов први контакт прође добро и уравнотежено, можемо бити сигурни да ће и каснији однос, како време буде пролазило, бити добар и без опасности.
Љубомора
Такође, постоји и страх од ненамерних или намерних повреда. Морамо бити свесни да пас може ујести дете, као што и старији брат може повредити млађу сестру или бебу која је дошла у кућу. Разлог за ову познату појаву је љубомора, или мање пажње и емоција у односу на оно на шта је пас навикао. Зато се морате трудити да постигнете емоционалну равнотежу и да нико не буде оштећен нити да се осети запостављеним.