10 начина да СМАЊИТЕ РАЧУНЕ ОВОГ ЛЕТА: Малим корекцијама до мањих трошкова
Смартлифе представља 10 начина да смањите потрошњу и уштедите овог лета
Цене су у задње време осетно скочиле и сви покушавамо да нађемо начин да уштедимо тамо где можемо. Као да није довољно што ће нам се високе температуре одразити на буџет, већ нас очекује и поскупљење струје овог лета.
Чињеница је да се вишак енергије у нашим домовима троши, а да тога нисмо ни свесни. Зато смо ту да вам помогнемо у вашим напорима штедње.
Наши савети настоје да малим корекцијама смањите цене рачуна и лакше пребродите овај кризни период.
Користите хладна пића да се расхладите
Фрижидер и замрзивач су уређаји који морају да раде нон-стоп. Напуните флаше водом или охладите омиљене сокове како бисте се брзо освежили за време високих летњих температура.
Немојте држати врата предуго отворена и избегавајте да стављате топлу храну у фрижидер, не би ли спречили додатну потрошњу уређаја.
Склопите ролетне
Директна сунчева светлост је ваш непријатељ у борби за расхлађивање просторије - склопите своје ролетне.
Уколико не планирате да користите неки прозор, залепите алуминијумску фолију преко њега како би одбили сунчеве зраке.
Користите вентилатор
Вентилатори нису намењени да хладе простор, већ особе које у том простору бораве. Троше мање од клима уређаја, а могу бити од велике помоћи. Не заборавите да га угасите када не боравите у просторији.
Купите ручну прскалицу и испрскајте се водом по лицу, рукама и ногама за бољи ефекат хлађења. Вода не мора да буде хладна, довољно је да навлажите површину ваше коже, а вентилатори ће учинити своје.
Урадите сервис климе
Иако можда мислите да је довољно опрати филтере, будите сигурни да није. Особе које се баве сервисирањем клима уређаја ће потпуно расклопити вашу климу и детаљно је очистити. Такође ће сервисирати спољну јединицу и проверити да ли цео систем ради како треба.
Ако покушавате да избегнете трошкове сервиса, упозоравамо вас да су казне за климу која капље веће од износа који би платили мајсторима.
Користите ЛЕД сијалице
Ако већ нисте, замените све класичне сијалице ЛЕД сијалицама или ЛЕД панелима. Гледајте да купите познатије брендове, како би вам дуже трајале, и обавезно проверите да ли добијате две године гаранције.
Користите ЛЕД стоне лампе, уместо да осветљавате целу просторију, док радите и не заборавите да гасите светло у просторијама у којима не боравите. Уколико имате двориште, користите светла која се соларно пуне током дана.
Користите паметне утичнице
Још један начин контроле потрошње електричне енергије су паметне утичнице. Овим уређајима можете контролисати проток енергије до "глупе" технике и додатно уштедети.
Користите пуњиве батерије
Зашто бисте куповали нове батерије сваки пут када се потроше, ако их можете напунити? Уколико не поседујете пуњач и батерије, иницијални трошак ћете осетити, али се на дужи период веома исплате.
Искористите ЕЦО функцију на вашим уређајима
Уколико ваша бела техника поседује ЕЦО функцију, право је време да је искористите. Ова опција ће смањити потребно време рада и уштедети струју или воду.
Ако купујете нов уређај овог лета, информишите се о новим ознакама енергетске ефикасности.
Избегавајте машинско сушење веша
Топли дани су пред нама и нема потребе да покриваче или пешкире сушите у машини, поготово јер таква употреба троши највише енергије. Извадите свој веш на терасу или двориште и нека летње време ради у вашу корист.
Гасите воду док се туширате
Искористите сваки слободан моменат за време туширања да угасите воду. Можете размишљати или правити животне планове и док шетате, а иако верујемо да ваши укућани и комшије једва чекају ваш перформанс испод туша, нема потребе да вода непрестано тече.
Лето је одличан период за оне најхрабрије да спознају чари и бенефите туширања хладном водом. Што мање ваш бојлер буде морао да ради, то вам новчаник бити захвалнији.