5 ствари које нисте знали о ГОРЊЕМ ПОДУНАВЉУ
20.11.2018.
12:32
Коментари (0)
Оаза природе!
Горње Подунавље, оаза природе налази се само на десетак минута вожње од Апатина и представља јединствен бисер за одмор у природи, па макар то била само и шетња кроз ове нестварно лепе пределе. Преко 200 врста птица лети небом изнад овог дела Дунава, па није ни чудо што је подручје проглашено за међународно станиште птица. Пуно тога скрива ова фасцинантма прииродна оаза, а откривамо вам пет ствари које нисте знали о Горњем Подунављу:
- Због својих изузетних природних вредности Горње Подунавље је 1989. године проглашено за међународно значајно станиште птица (ИБА), саставни је део потенцијалног резервата биосфере Драва-Мура.
- У Горњем Подунављу налази се једно од највећих станишта орлова белорепана у читавој Европи, али ту су и бројне друге угрожене врсте попут мале чигре, црне роде, дабра, видре и скоро ишчезле кратконосе кечиге.
- Бројни су утицаји човека који угрожавају изванредно богатство живог света Европског Амазона. Влажна станишта свакако су најосетљивија и најугроженија. Регулацијом речних водотокова за потребе речне пловидбе и пољопривреде у последњих 100 година уништено је 80 одсто природих плавних подручја уз Дунав, као и биолошки најпродуктивнијих станишта. Нестанком плавних подручја знатно су смањене и бројне функције екосистема као што су смањење утицаја поплава, обезбеђивање природних ресурса или пречишћавање воде. Видело се да је било потребе за успостављањем партнерства зарад спасавања Европског Амазона.
- Пре 11 година, Светска организација за природу – WWF и Coca-Cola систем успоставиле су партнерство у циљу обнове влажних и плавних подручја дуж Дунава у шест земаља – Аустрији, Бугарској, Хрватској, Мађарској, Румунији и Србији. Циљ је био да се до 2020. године повећа капацитет реке за 12 милиона м3, што је приближно запремини 4.800 олимпијских базена, и да се обнови више од 53 км2 влажних станишта, што је, поређења ради површина 7.422 фудбалска терена. Овај подухват укупне је вредности 4,4 милиона долара, а WWF и Coca-Cola су у Србији започеле пилот пројектом обнове бара Шаркањ и Семењача.
- 2016. године рађена су научна истраживања алги и птица на територији обновљених бара Семењача и Шаркањ чији су резултати показали успешност ревитализације, која се првенствено огледала управо у повратку неких од ретких врста у ова станишта. Ревитализација бара значајно је највише због одбране од поплава, пречишћавање воде, као и повратка равнотеже екосистема. Након ревитализације, многе животиње вратиле су се на ова станишта са кога су отишла када је дошло до исушења (нестанка) бара.
Дакле, искористите лепо време и посетите Европски Амазон!