Ако имате ову особину, НАТПРОСЕЧНО СТЕ ИНТЕЛИГЕНТНИ - а није баш популарна
Не треба да вас брине.
Уколико често маштате о томе да живите као пустињак у природи уместо у препуном граду или да читате књигу на осами уместо да плешете у крцатом клубу или се скривате кад вам неко изненада позвони на врата, нисте нужно недруштвени, ви сте можда - генијалац.
По резултатима студије НЦБИ-ја (The Натионал Центер фор Biotechnology Информатион) натпросечно интелигентне особе имају тенденцију да се друже са мањим бројем људи, као и ређу потребу за друштвеном интеракцијом. Студија је показала да је њихово задовољство животом веће кад изаберу овакву животну стратегију. О резултатима истраживања за "Washington пост" писала је Керол Грејем, која се бави економијом среће, преноси портал IHeartIntelligence.com.
ПРОВЕРИТЕ ДА ЛИ СТЕ ЕМОЦИОНАЛНО ИНТЕЛИГЕНТНИ: Такви људи имају ових 9 навика!
Еволуциони психолози који су водили истраживање, Сатоши Каназава и Норман Ли, тврде да су изнимно интелигентне особе најзадовољније "пустињачким начином живота" те су казале да су тада најсрећније. Даље истраживање Каназаве и Лија је показало да већина људи срећнија када живи у мање насељеним подручјима и када се друштвене интеракције своде на оне с блиским и драгим људима, а не са познаницима или странцима.
Научнике није изненадио податак по којем је велик број испитаника одговорио да су најсрећнији када су њихови друштвени контакти врло чести, али група за коју се установило да је најинтелигентнија, одговорила је да преферира што ређе друштвене контакте, јер је усредсређена на неке друге, дугорочне циљеве.
СМРТОНОСНА ЗАБАВА: Тинејџери масовно извршавају САМОУБИСТВА због "шале" на Фејсбуку!
Другим речима, чудаци који вам кажу да имају паметнијег посла од провода са пријатељима заправо имају право.
Тумачећи резултате студије, еволуцијски психолози повезали су их с такозваном "теоријом саване" по којој људи налазе срећу у истим стварима у којима су их налазили њихови преци. У саванама у којима су живели, густина насељености била је врло ниска, а друштвена интеракција врло важна за преживљавање.
Резултати ове студије, иако иду у прилог овој теорији, упућују на то да је већина високо интелигентних људских бића надвладала потребу за друштвеном интеракцијом те је успевала да живи и уз минималне друштвене контакте. Уместо њих почели су да фаворизују активности за које се може рећи да се темеље на интелектуалној и економској бази те да утичу на наш напредак у савременом свету. Модерном човеку потребно је мање друштвених контаката него што је било потребно нашим прецима и само су најразвијенијим појединцима у оно одоба престали да буду приоритет.
И зато, идући пут кад одлучите да останете код куће уместо да одете са пријатељима на журку, не осећајте се кад чудак. Осећајте се паметно и не заборавите да сте ви еволуцијски револуционар.